Jak budować z głową czyli gdzie możemy oszczędzić podczas budowy domu i projektowaniu domu :

 1. Podstawa to warunki zastane– czyli dobre warunki gruntowe na działce- grunty nośne i brak wody oraz bliskość mediów. Budowa fundamentów na gruntach słabonośnych potrafi diametralnie zwiększyć koszty budowy tego elementu. Ponieważ wiąże się z kosztowną wymianą gruntu lub izolacją typu ciężkiego, dużymi przekrojami fundamentów. Jeżeli nie mamy mediów bezpośrednio przy działce , często musimy na własny koszt je wybudować.
 2. Budowa piwnicy. Roboty fundamentowe są stosunkowo drogie, dodatkowo jeżeli planujemy piwnicę powoduje to konieczność głębszego wykopu oraz znacznej komplikacji fundamentów. Budowa piwnicy jest ok. 2x droższa niż wybudowanie takiego samego pomieszczenia na poziomie terenu. 
 3. Wysokość „0” w stosunku do terenu przyległego oraz głębokość poziomu posadowienia. Nie warto przesadzać. Dobra ocena i dobór poziomu posadowienia i poziomu zero pozwoli nam zaoszczędzić, ponieważ jest to równoznaczne z mniejszym wykopem, niższym murem fundamentowym, a co za tym idzie mniej izolacji, mniej ocieplenia, mniej piasku do zasypania…
 4. Dom parterowy, a piętrowy. Tutaj nie da się tego jednoznacznie ocenić, wszystko zależy od rozwiązań projektowych. Dom parterowy zazwyczaj ma bardziej rozłożystą bryłę, co zwiększa obrys budynku czyli fundamenty oraz powierzchnię dachu. Dom piętrowy ma mniejszą powierzchnię zabudowy, jednak budowa ścian piętra, ścianek kolankowych również zwiększa koszt budowy. Ściany to nie tylko mur, ale również beton i zbrojenie w ściankach kolankowych, tynk, ocieplenie itd.  Przy budowie budynku parterowego odpada nam koszt stropu. Na pewno bardziej zwarta bryła budynku sprzyja zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych- mamy mniej powierzchni, przez które ucieka ciepło do ogrzania domu.
 5. Garaż jest elementem znacznie zwiększającym koszt budowy, szczególnie jeżeli jest umieszczony w bryle głównej budynku. Powoduje to konieczność budowy i wykonania garażu w standardzie budynku (fundament, izolacje, ocieplenie itd.). Alternatywnie możemy budować garaż wydzielony i nieogrzewany lub wiatę.
 6. Jeżeli tylko byłaby taka możliwość na naszej działce, stodoła pewnie nie byłaby stodołą, ponieważ zastosowalibyśmy dach płaski. Z punktu widzenia projektu i wykonawstwa, jest on najprostszy, a co za tym idzie najtańszy. Oszczędzamy na pokryciu i konstrukcji. Płaski dach jest dodatkowo szczelniejszy i łatwiej go ocieplić.
 7. Często zapis MPZP lub warunki zabudowy nie dopuszczają dachu płaskiego, wtedy z punktu widzenia kosztów najlepiej wybrać dach dwuspadowy– wszystkie dodatkowe elementy dachu  są bardzo drogie (takie jak  dachówki narożne, krawędziowe są nawet 10-25 razy), dodatkowo lukarny i inne udziwnienia powodują bardziej skomplikowaną konstrukcję, konieczność zakupu bardzo drogich elementów dodatkowych , więcej odpadów materiału, bardziej skomplikowane odwodnienie, obróbki itp.
 8. Gdzie tylko mamy możliwość stosujemy nadproża prefabrykowane. Ich koszt jest niewspółmierny do elementów wykonywanych na budowie.
 9. Dobór optymalny materiałów i grubości ocieplenia. W Stodole planujemy ocieplić budynek 20cm styropianu zwykłego  o współczynniku przewodzenia ciepła l=0,037W/mK co przy zastosowaniu bloczków z betonu komórkowego da nam ok 0,129W/m2K. Przy zastosowaniu grubszego ocieplenia, współczynnik nie rośnie wprost proporcjonalnie i zysk nie jest miarodajny do kosztu zakupu, chyba że celujemy w dom pasywny.
 10. Wybór dostawcy materiałów  i analiza ofert. Warto wybrać jedną sprawdzoną hurtownię/dostawcę blisko budowy i zamawiać transport większych partii materiałów.
 11. Typowa brama garażowa z typowym montażem. Wszystko wykraczające poza standard wiąże się z większą ceną nawet 20%.

  Przeszklenia stanowią ważną pozycję w budżecie
 12. Przeszklenia to elementy, które mogą w znaczny sposób oddziaływać na budżet. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę aby nie przekroczyć maksymalnych wymiarów stolarki dla danej technologii, wszystkie zwiększone gabaryty są odpowiednio droższe, gdyż wymagają dodatkowych wzmocnień, zawiasów lub mogą być niemożliwe do wykonania np. w przypadku  PVC. Możemy także w odpowiedni sposób „sterować” kosztem stolarki umiejętnie stosując przeszklenia stałe „fix”, stosując kwatery otwierane tylko tam gdzie to potrzebne. Najdroższe elementy to witryny przesuwne typu HS, o połowę tańsze są witryny typu PSK, najtańsza opcją jest klasycznie otwierane skrzydło. Producenci stolarki mają duże możliwości rabatów, szczególnie na początku roku, warto podjąć temat odpowiednio wcześniej. Okna powinny być zamontowane w sposób ciepły z użyciem taśm, jest to rozwiązanie lepsze i na lata, o opłacalnosci ciepłego montażu polecamy: http://oknotest.pl/montaz-okien/cieply-montaz-czy-to-sie-oplaca
 13. Podstawą jest dobry harmonogram prac i dostaw materiałów i odpowiednio wcześniejsze umówienie ekip tak, by kolejno się „zazębiały”. Im budowa trwa dłużej, tym jest droższa- dochodzi więcej elementów związanych z nadzorem, zabezpieczeniem itp.
 14. Fachowiec, specjalista – taka osoba na budowie to skarb. Kompetetny kierownik budowy lub architekt ze znajomością rynku oraz cen robociny i materiałów potrafi istotnie obniżyć koszt naszej budowy. Jeśli, więc nie znasz się na budowlance lub nie masz na to czasu, warto zatrudnić taką osobę, honorarium dla niej może się zwrócić przy pierwszych kilku zamówieniach

A na czym Wam udało się zaoszczędzić ? Jeżeli macie jakieś przemyślenia w tym temacie to zapraszam do komentowania, będziemy uzupełniać ten wpis o dodatkowe pomysły

Zapraszamy również o postów dotyczących kosztów budowy:

Ile kosztuje budowa domu. Część I Fundamenty

Ile kosztuje budowa domu. cz. II Stan Surowy Otwarty

Ile kosztuje budowa domu. cz. II Stan Surowy Zamknięty

 

słowa kluczowe: tani dom; gdzie oszczędzić na budowie; jak budować tanio; jak tanio budować; tanie materiały budowlane;ile kosztuje budowa domu; kosztorys budowy; dom stodoła; blog budowa domu; kosztorys domu stodoła;

Author