Nasza droga dotycząca wyboru ogrzewania była trudna i kręta. Na rynku jest mnogość rozwiązań- pompa ciepła, piec gazowy, kocioł na pellet itp… Dążyliśmy do tego, by budynek był oszczędny w eksploatacji- energooszczędny. O naszych założeniach bazowych pisaliśmy tutaj: Projekt stodoła – założenia energooszczędne. Jednak, z drugiej strony, kierowaliśmy się też pragmatyzmem, nie chcieliśmy niepotrzebnie inwestować, jeżeli nie ma to realnej szansy zwrotu. W końcu taka jest idea naszego Projektu.  Wyszliśmy z założenia, że budynek i jego „obudowa” sama w sobie jest w dużym stopniu energooszczędna- grubo ocieplona, usytuowana na południe, z dobrymi oknami i  wentylacją mechaniczną- wszystko to powoduje, że ma małe zapotrzebowanie na ciepło.

Ściana zewnerzna w Projekcie Stodoła to Bloczek gaozbetonowy Ytong + 20cm Styropianu grafitowego frezowanego

To znaczy, że źródło ciepła, czyli to w jaki sposób ogrzejemy dom, to sprawa drugorzędna i ogrzewając go piecem gazowym, pompą ciepła, czy piecem na pellet, będziemy wydawać relatywnie mniej niż w budynku standardowym. Drugorzędna oczywiście nie znaczy nieważna, ponieważ instalacje to największa pozycja w kosztorysie oraz to one determinują w znacznym stopniu nasze wydatki eksploatacyjne.

Ten wstęp ma na celu pokazanie podejścia do decyzji chłodno i obiektywnie, nie patrząc na panującą modę, sąsiada i hasła reklamowe, ale na nasze zapotrzebowanie, osiągi i koszt inwestycji- czyli ten na początku oraz późniejszej eksploatacji. Oprócz efektywnego źródła ciepła, naszym  założeniem była też bezobsługowość. Wykluczyliśmy więc wszystkie piece spalające paliwo stałe. Skupiliśmy się na trzech opcjach- piec gazowy kondensacyjny, powietrzna pompa ciepła, pompa ciepła gruntowa (przy czym, przy porównywaniu, oczywiście wzięliśmy pod uwagę również inne możliwości). Czym charakteryzują się poszczególne źródła?

Porównianie kosztu ogrzewnaia różnymi źródłami ciepła

 


Pompa ciepła- co to jest i jak działa?

Pompa ciepła jest nowoczesnym urzadzeniem grzewczym, całkowicie bezobsługowym. Pompa ciepła to urzadzenie, które odbiera ciepło z dolnego źródła– otoczenia, którym może być grunt, woda i powietrze i przenosi je, „pompuje„, do górnego źródła, czyli instalacji grzewczej domu. Z tej prostej zasady wynika jej nazwa- pompa ciepła.  Pompa ciepła działa i potrzebuje energii elektrycznej, ale w odróżnieniu od ogrzewania samym prądem, jest o wiele bardziej efektywna. Na każdy 1 kW energii pobranej z sieci przypada ok 2-5 kW energii pobranej z otoczenia. To z jaką efektywnością pompa ciepła zamienia energię elektryczną na grzewczą określa współczynnik COP czyli stosunek energii elektrycznej do energii wytworzonej. Dobrej klasy pompy ciepła mają go na poziomie 4. Cały proces polega na podstawowych zasadach termodynamiki i właściwościach fizycznych gazów, których, gdy są sprężane, temperatura rośnie, a przy rozprężeniu spada.

Cała zasada jest wykorzystywana od dziesięcioleci w lodówkach, chłodziarkach i agregatach klimatyzacyjnych. W pompie ciepła zasada jest dokładnie ta sama tylko odwrócona. W obiegu pompy krąży czynnik chłodniczy, który wpływa do wymiennika ciepła- parownika, który odparowuje go pobierając przy tym ciepło z dolnego źródła.  Następnie czynnik trafia do sprężarki, która powoduje wzrost ciśnienia i tym samym temperatury. Tam czynnik zamieniony w parę przechodzi do drugiego wymiennika- skraplacza- tutaj czynnik zamienia się z gazu na płyn oddając przy tym energię cieplną. Czynnik oddając energię cieplną schładza się i cykl zaczyna się od początku. Należy zauważyć, że bezpośredni wpływ na sprawność pompy ciepła ma temperatura dolnego źródła. Podsumowując i nie wgłębiając się w fizykę- pompa ciepła działa i nie jest to jakaś czarna magia, tylko bardzo prosty i sprawdzony proces.

pompa ciepła może korzystać z energii gruntu, wody , powietrza

W zależności od dolnego i górnego źródła rozróżnimy kilka typów pomp ciepła:

 • pompy gruntowe- pobierają ciepło z dolnego źródła w gruncie za pośrednictwem cieczy (glikolu lub solanki), są to pompy z kolektorami poziomymi lub pionowymi (odwiertami)
 • pompy powietrzne- pobierają ciepło z otoczenia, dolne źródło (powietrze) przekazuje je do wody lub powietrza.

Pompa gruntowa, a pompa powietrzna

Pompa gruntowa o wiele lepiej sprawuje się jeżeli chodzi o sprawność i efektywność grzania. Wynika to ze stabilnego dolnego źródła, warunki panujące 100 m pod ziemią mają małą zmienność, w stosunku do tych na powierzchni. Pompa tego typu nie jest „wrażliwa” na warunki panujące na zewnątrz. Z tego również względu pompa gruntowa może latem chłodzić pomieszczenia. Z drugiej strony pompa gruntowa jest droższa w instalacji. Wynika to z konieczności wykonania specjalistycznych odwiertów zaprojektowanych do danych warunków i dopasowanych do potrzeb budynku.


Sprawność pompy powietrznej zależy bezpośrednio od temperatury zewnetrznej dlatego, że jako dolne źródło wykorzystuje otaczające nas powietrze, które niestety jest niestabilne, czyli o zmiennej temperaturze. Ten fakt jest zarazem wadą i zaletą, ponieważ  jeśli na zewnątrz temperatura jest niska, sprawność (czyli współczynnik COP) pompy powietrznej spada. Z drugiej strony pompa powietrzna jest znacznie tańsza w instalacji, ponieważ nie potrzebuje do funkcjonowania odwiertów, a montaż jest bardzo prosty.

Jak zamontowana pompa ciepła sprawuje się w praktyce ile zużywa energii, możecie sprawdzić na bieżąco w zakładce Rachunki.

Bardzo często przyszli inwestorzy pytają: „W jaki sposób pompa ciepła ogrzewa pomieszczenia zimą skoro na zewnątrz temperatura jest bardzo niska, a tym samym zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo wysokie?”. Niestety sprawność pompy w bardzo niskiej temperaturze spada i musi ona się wspomagać grzałką elektryczną, co zwiększa zużycie prądu.  Jednak nowoczesne powietrzne pompy ciepła potrafią pracować bez spadku wydajności nawet przy -15 stopniach mrozu. Co przy tendencjach obecnych zim jest wyjątkowo korzystne. Obecnie notuje się bardzo szybki wzrost zainteresowania urządzeniami tego typu, bardzo szybko zdobywają rynek.


Kondensacyjny piec gazowy

Tutaj chyba nie trzeba dużo tłumaczyć. Piec gazowy dostarcza ciepło spalając gaz. Nowoczesne kotły są całkowicie bezobsługowe, wyrzut spalin w piecach kondensacyjnych może odbywać się po prostu przez ścianę. Koszt inwestycji  w stosunku do dwóch poprzednich jest najniższy. Piec jest najbardziej sprawdzoną metodą grzewczą o dużej mocy. Jednak, by móc rozważać tą opcję musimy mieć dostęp do sieci gazowej. Trzeba pamiętać, że przyłącze gazowe to również niemały koszt.


Analiza i porównanie

Przeanalizowaliśmy kilka scenariuszy oraz wykonaliśmy analizę wkładu inwestycyjnego do kosztów eksploatacji. Pracowaliśmy na bazie charakterystyki energetycznej do projektu stworzonej w programie Audytor OZC oraz arkusza kalkulacyjnego udostępnionego przez Port.PC (Polecamy stronę). Wyniki analizy i porównania publikujemy poniżej po powiększeniu nie ma możliwości zbliżenia dlatego najlepiej ściągnąć obraz klikając prawym przyciskiem myszy.

Analiza i porównianie źródeł ogrzewania

Szybko skupiliśmy się już jedynie na dwóch możliwościach- piecu gazowym oraz powietrznej pompie ciepła.  Nie braliśmy pod uwagę pompy ciepła gruntowej z prostej przyczyny- Projekt Stodoła ma małe zapotrzebowanie na ciepło, położony jest w dosyć ciepłym miejscu na mapie Polski, dodatkowo wysoki koszt inwestycyjny zakupu urządzenia oraz odwiertów prowadzi do wniosków, że inwestycja w pompę ciepła gruntową nie zwróci się szybko w eksploatacji. Jest to bardziej opłacalne w zimniejszych regionach Polski lub dla budynków o większym zapotrzebowaniu.

Zasadniczo piec gazowy i powietrzna pompa ciepła w perspektywie 10 lat wychodzi podobnie. Wydatki miesięczne przy zużyciu gazu są na poziomie 250 zł miesięcznie, przy pompie ciepła powietrznej ok. 150 zł, uśredniając wszystkie miesiące. To przy różnicy w inwestycji na poziomie 10-12 000 zł daje nam zwrot zakupu dopiero w perspektywie 10 lat. Pompa ciepła to inwestycja, która się zwraca z czasem, daje nam niezależność od cen gazu, dodatkowo dostajemy możliwość chłodzenia oraz połączenia z panelami fotowoltaicznymi. Na pewno ogromną zaletą jest możliwość zastosowania jej wszędzie gdzie tylko jest prąd.

Piec gazowy ma przewagę kiedy zależy nam na niskich kosztach inwestycji na samym początku, podstawowy warunek to istniejąca sieć gazowa.


Nasz wybór

Jednostka zewnętrzna pompy ciepła może być zamontowana na osobnym fundamencie lub mocowana do elewacji

Dobraliśmy do Projektu Stodoła powietrzną pompę ciepła typu split Mitsubishi Electric Ecodan o mocy 8 kW. Mitsubishi jest liderem jeżeli chodzi o produkcję sprężarek, od wielu lat zajmuje się produkcją klimatyzatorów. Parametry naszej pompy to klasa energetyczna A++, pompy ciepła Mitsubishi wyposażone są w innowacyjne sprężarki z technologią inwerterową Zubadan, które pozwalają na pracę w niskich temperaturach. Technologia inwerterowa w sprężarce pompy ciepła polega na zmiennej prędkości, która elastycznie dostosowuje się do danego zapotrzebowania na ciepło, pozwala to znacznie zmniejszyć pobór prądu.

Wykres obrazujacy dopasowanie mocy ciepnej z użyciem sprężarki inwerterowej

Standardowo problem powietrznych pomp ciepła to spadek mocy przy temperaturach ujemnych, wtedy kiedy potrzebujemy najwięcej ciepła. Gdy temperatura spada do -7 stopni, sprawność pompy ciepła maleje o 10-15%. Przy temperaturze -18° C pompa będzie miała moc na poziomie 40-60%. Czyli sama pompa, która jest dobrana do zapotrzebowania, np. gdy mamy straty 10 kW i pompę ciepła 10 kW, po spadku wydajności będzie wynosić 6 kW. Sama pompa ciepła nie da rady, ponieważ musi jeszcze przygotować wodę użytkową- w takim przypadku załącza się grzałka elektryczna, która znacznie zwiększa zużycie i zwiększa nasze rachunki. Technologia Zubadan pozwala na pracę z pełną mocą grzewczą nawet przy -15° C. Teraz odpowiedzmy sobie ile razy w roku mamy takie mrozy?

Dodatkowo w zestawie uwzględniliśmy moduł Wi-fi, który dzięki aplikacji umożliwia zdalne sterowanie oraz monitorowanie zużycia. Zaletą przemawiajacą za pompą ciepła była również bardzo dobra współpraca z ogrzewaniem podłogowym, które zastosowaliśmy we wszystkich pomieszczeniach budynku. Jest to temat kolejnego wpisu, który Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe.

Ile prądu zużywa pompa ciepła przez rok w Projekcie Stodoła sprawdzicie w tym wpisie Pompa ciepła.Rok ogrzewania

W naszej kotłowni zbiornik CWU (ciepłej wody użytkowej) jest wbudowany w pompę ciepła. Dodatkowo zamontowaliśmy dodatkowy zbiornik buforowy z wężownicą mający zadanie jeszcze obniżyć zużycie energii. W zbiorniku magazynowana jest ciepła woda ogrzewana wężownicą na powrocie z instalacji grzewczej wody z podłogówki. Zbiornik spełnia dwa zadania- pompa ciepła pobiera z niego ciepłą wodę do podgrzania oraz pełni funkcję optymalizującą pracę pompy magazynu ciepła na czas odmrażania (które zazwyczaj odbywa się z pomocą grzałki elektrycznej)


Co jest istotne przy wyborze pompy ciepła:

 • Współczynnik COP czyli współczynnik wyrażający ile jednostek energii elektrycznej potrzebnych jest do wyprodukowania jednostki energii cieplnej. Im wyższy COP tym lepiej. Oczywiście nie jest to jedyne zużycie prądu jakie generuje pompa ciepła.
Pompy ciepła typu split muszą być montowane przez instalatora z uprawnieniami, napełnia on przewody pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną czynnikiem chłodniczym
 • Serwis, koszt przeglądów i ewentualnych części zamiennych.
 • Moc pompy czyli ile kW. Każdorazowo moc pompy powinien dobierać instalator z odpowiednimi uprawnieniami poprzedzając to obliczeniami. Praktyka jest taka, że sprawdzając zapotrzebowanie budynku na ciepło znajdujące się w charakterystyce energetycznej powinniśmy dobrać pompę minimalnie większą uwzględniając ogrzewanie ciepłej wody użytkowej CWU. W naszym przypadku straty ciepła wynosiły ok. 6,6 kW, dlatego dobrano nam pompę ciepła 8 kW. Nie powinno się stosować pomp ciepła przewymiarowanych, idąc za pomysłem, że większa pompa sprawi, że przy mrozach i spadku wydajności jej 60% dalej będzie miało dostateczną ilość mocy. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej- tak dobrane urządzenia nie pracują jednostajnie oraz pracują poniżej ich nominalnej mocy, co sprawia, że spada ich sprawność.

Na koniec

Podłoga po uruchomieniu pompy ciepła, bardzo szybko uzyskała pożądaną temperaturę

Temat ogrzewania jest bardzo złożony. Wiele elementów składowych ma tu wpływ, te po stronie projektu budynku: materiały użyte do budowy, zyski i straty cieplne, a z drugiej instalacyjnej jest bardzo wiele różnych opcji i możliwych systemów ogrzewania i również dystrybucji (grzejniki , ogrzewanie podłogowe). Jest więc wiele dobrych rozwiązań, wszystko zależy od oczekiwań. Najważniejsze przy wyborze jest:

 1. Po pierwsze określenie zapotrzebowania naszego budynku, priorytetów budżetu i zakładanych kosztów eksploatacji oraz innych elementów np. konieczności zakupu i skaładowania opału/paliwa lub potrzeba bezobsługowości.
 2. Po drugie profesjonalna firma instalacyjna, które dobierze źródło ciepła, jego moc i zainstaluje zgodnie z wymogami danego producenta.

Projektując Stodołę zadbaliśmy, by wiele elementów było już zawartych w projekcie. Nasz wybór do Projektu Stodoła jest optymalny i myślę, że najlepszy z możliwych przy tych warunkach brzegowych, konsultowany z wieloma osobami z branży. Skoro mamy już źródło ciepła musimy jeszcze pomyśleć o tym w jaki sposób przekazać je do budynku, o czym napiszemy w następnym wpisie- czyli ogrzewanie podłogowe, a może grzejniki?


Automatyka PC pozwala na bieżące monitorowanie zużycia prądu, stan z 13 marca 2018

Aktualne obserwacje

Aktualne obserwacje- pompa pracuje od 4 miesięcy, zużycie prądu jest na poziomie 350 zł miesięcznie, ale pompa grzeje non stop. Styczeń- Luty mimo, że ciepły, upłynął pod znakiem wygrzewania posadzek, za to wynik w marcu mimo mrozów jest już bardzo obiecujący. Zdjęcie z 13 Marca. Budynek ma bardzo dużą pojemność cieplną, w okresie ostatnich mrozów (-13 stopni nocą) wyłączyliśmy ogrzewanie, ponieważ były montowane podłogi. Temperatura w budynku utrzymywała się przez kilka dni, a panowie dalej pracowali w krótkich rękawkach.


Jak pompa ciepła sprawuje się w praktyce możecie sprawdzić na bieżąco w zakładce Rachunki.

Albo bezpośrednio we wpisach:

Powietrzna Pompa Ciepła. Rok ogrzewania

Powietrzna pompa ciepła. Opinie

Kolejne 5 miesięcy, rachunki- czyli eksploatacja domu energooszczędnego cz. II


Słowa kluczowe: pompa ciepła; piec gazowy; jakie ogrzewanie; czym ogrzewać dom; powietrzna pompa ciepła; gruntowa pompa ciepła; Mitsubishi; Zubadan; pompa Mitsubishi; opinie; projekt stodoła; stodoła; nowoczesna;; dom stodoła; dom energooszczędny; ecodan

 

 

 

 

Author

28 komentarzy

 1. Pingback: Ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe ? | Projekt Stodoła

 2. Pingback: Pierwszy miesiąc, czyli ile kosztuje eksploatacja domu energooszczędnego cz.I | Projekt Stodoła

 3. Pingback: Powietrzna pompa ciepła. Opinie | Projekt Stodoła

 4. Zastanawiam się nad zastosowaniem powietrznej pompy ciepła do ogrzewania niedużego basenu (3,5x9m). Basen zewnętrzny , używany bedzie jedynie wiosna- lato ( pompa bedzie ogrzewać tylko wodę w basenie). Rozważam dwie opcje ogrzewania basenu: albo powietrzna pompa ciepła albo piec gazowy kondensacyjny, który jest rownocześnie ogrzewaniem domu. Instalator przekonuje nas, ze ogrzewanie gazem bedzie niewiele droższe ( ok. 50zł) od ogrzewania pompą ( oczywiscie mówimy tylko o miesiącach ciepłych). Mnie zastanawia inny problem- hałas. Działka nieduża , blisko sąsiedzi … pompa ma stać na koncu działki, jakieś 16m od basenu. Będzie pracować również w nocy. Co w sytuacji, kiedy o godz. 24 zapuka sąsiad i powie , ze nie może spać przy otwartym oknie, bo przeszkadza mu warkot pompy? Jak u Was z tym hałasem? Mam jeszcze chwilę, żeby zastanowić się czym ogrzewać basen…

  • Projekt Stodoła Reply

   W naszym przypadku jednostka zewnętrzna pompy ciepła, jest od strony północnej i znajduje się tam jedno okno nieotwieralne, więc tematu w zasadzie nie ma. A wydobywający się dźwięk nie jest bardzo głośny. Bardzo dużo zależy tu od samej jednostki i jej montażu. Renomowani producenci powietrznych pomp ciepła, chwala się, że zachowują wszystkie normy i jest możliwa nawet instalacja i użytkowanie ich w budynkach szeregowych (gdzie sąsiad jest naprawdę blisko) z poszanowaniem przepisów. Oczywiście to nie znaczy,że np. odgłos nie byłby denerwujący, kiedy ktoś ma od tej strony taras i wieczorem chciałby spędzić nastrojowy wieczór. Zawsze jest możliwość wytłumienia dźwięku – obsadzenia roślinnością lub zastosowania obudowy akustycznej. Technicznie, więc nie ma problemu. Na tyle na ile opisujesz problem wydaje mi się, bardziej optymalnym rozwiązaniem które podsuwa instalator: ogrzewanie z jednego źródła ciepła. Zawsze to jedno urzadzenie, mniej które trzeba okresowo przeglądać, może się zepsuć.

  • Ma Pani słuszne obawy o hałas.
   Pompy naprawdę są glośne Oczywiście zgodnie z przepisami ale przepisy odnoszą się do max dopuszczalnych a nie do takich hałasów które są irytujące zwłaszcza wieczorem kiedy inne dźwięki znikają

  • projektstodola Reply

   Tak, mamy już nawet rozpoczęty ten post tylko jeszcze nie dostaliśmy nowego rozliczenia z prognozami energii elektrycznej z Taurona.

 5. A nie rozważał Pan opcji ogrzewanie kablami + fotowoltaika 9,9kw ? Łączna kwota takiej inwestycji około 50 tys, ale rachunki bardzo niskie albo całkowite na 0 – oczywiście mowa o kosztach za zużycie – bo płatności stałe za abonament itp. obowiązują każdego.

  Pytam ponieważ planowałem zrobić dokładnie tak jak Pan, czyli pompa ciepła, ale ostatnio na prowadzenie wysunęła się opcja ogrzewania kablami + fotowoltaika.

  • projektstodola Reply

   Zastanawialiśmy się nad takim rozwiązaniem, ale z naszych doświadczeń wynikało, że ma to sens przy budowie budynku praktycznie pasywnego o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Którego reżim budowlano – wykonawczy i technologiczny jest na tyle wysoki, że znacznie podnosi koszty budowy. Ponadto budynki pasywne mocno definiują, usytuowanie przeszkleń, zwartość bryły, a pod tym aspektem nie chcieliśmy mieć ograniczeń. Chcieliśmy by Projekt Stodoła był gdzieś pośrodku.
   Wydaje mi się, że koszt inwestycji bedzie wyższy 50 tys. za samą fotowoltaikę 10 kW wydaje się trochę mało. Dodatkowo należy pamiętać, że zimą uzysk z energii Słońca jest najmniejszy, a potrzebujemy go najwięcej.

   • Tak, zimą mniejsze zyski, ale nadwyżki z wiosny i lata oddawane są zimą 🙂 Jednak diabeł w tkwi w szczegółach i czy w praktyce uzyska się 0 zł za zużycie prądu pokaże życie 🙂

 6. Czy przy porównaniu kosztów źródeł ogrzewania
  była wzięta pod uwagę wymiana pompy na nową po 20 latach użytkowania?

  • projektstodola Reply

   Tak, Zakłada się nawet, że żywotność pieca jest mniejsza ok. 15 lat. Przy tych założeniach 10 lat mamy na zwrot inwestycji, i następne 10 jest na plus dla Pompy ciepła. Założenia dokładne sa dołączone, w akapicie Analiza i porównanie.

 7. Mariusz Cybula Reply

  A czym chcecie się dogrzewać w przypadku ekstremalnych mrozów? Kiedyś mogą się zdarzyć. Kominek? Jakieś inne alternatywy? Planujecie wpis o uzupełnieniu dla pompy ciepła?

  • projektstodola Reply

   Poruszył Pan bardzo ciekawe kwestie. Pompa ciepła będzie jedynym źródłem ciepła w domu i nie zakładamy nic dodatkowego. Zubadan jest dedykowany jako jedyne źródło dla naszego klimatu. Nie wiem czy takie mrozy są możliwe, dlaczego ? Zapotrzebowanie budynku to 6,5 kW. Przy ogrzewaniu podłogowym temp. czynnika, którą musimy osiągnąć to 25-30 st. Pompa ciepła Zubadan pracuje z pełną moca grzewczą 8kW przy -15 stopniach. Od -20 do -30 wydajność pompy spada o 20% czyli dalej będzie miała dość mocy grzewczej, pewnie musiałaby się wspomagać grzałką elektryczną dla osiągnięcia temp. Ciepłej Wody Użytkowej(55 st.) . Dodatkowo musimy pamiętać, że budynek też akumuluje ciepło i wolno się wychładza. Wydaje mi się, że musiałby to być naprawdę zima stulecia by tak się stało (pompa nie dała by rady ogrzać budynku). Tendencję obecnie są całkiem inne, ale nigdy nie mów nigdy, wtedy jest jeszcze siekiera, kominek i niedźwiedzie futro:)
   Pozdrawiam

   • Mariusz Cybula Reply

    Czyli jednak jest ogrzewanie awaryjne, kominek. Myśląc o domu, widzę go bez kominka. Na razie nie mam odwagi myśleć tylko o pompie ciepła. Pozostaje tylko grzałka czy są jakieś inne możliwości odgrzania się? Oczywiście poza futrem niedźwiedzim 😉

    • projektstodola Reply

     Budynek ma tylko jedno źródło ciepła, w postaci pompy ciepła i nic innego nie jest potrzebne. Kominek będzie, ale nie to decydowało o posiadaniu go. Kominek nie ma płaszcza ani rozprowadzenia. Pompa ma grzałkę, dodatkową można mieć grząłkę w zbiorniku wody i tym się ratować, ale tak jak wspominałem wcześniej rozmawiamy o ekstremalnych i niespotykanej sytuacjach.

 8. Zastanawia mnie dlaczego nigdzie nie bierze się pod uwagę utracone korzyści w związku z zainwestowaniem dodatkowych środków na pompę, u mnie róznica w instalacji PC a gaz wyszła 40k PLN, po 25 latach na oprocentowaniu 4% i opodatkowaniu 19% samych odsetek z 40k mam 66k , czyli średnio 2600zł rocznie (pompa musiała by zuzuwac rocznie max 1500zl na 240m2 aby wyrownac koszt ogrzewania przy 25lat .. nierealne) . Nie zapominajmy ze nadal mam po 25 latach 40k na koncie (i stary piec) a nie tylko wyeksploatowana pompe ..

  • Adam Reply

   Widać podejście inwestycyjne, oczywiście warto brać to pod uwagę kompleksowo. Z twoich obliczeń rzeczywiście to sięnie kalkuluje. Zastanawia mnie jednak skąd taka duża różnica (40 k ) pomiędzy rozwiązaniami ? Mozesz rozwinąć jakie zestawy porównujesz?
   Obecnie kotłownia z powietrzną pompą ciepła to koszt 25 -32 k w dobrym standardzie, gdy przyrównać to do gazu kotłownia z porządnym piecem 15k, przyłacze min. 3 k, instalacja na działe min 1,5k, komin 1 k (przez ścianę). Wychodzi mi różnica na poziomie 5 -12 k.
   PS. Nasze zużycie na trochę mniejszym domku wychodzi właśnie ok. 1500 zł pisaliśmy o tym tutaj

   • Jaki to jest porządny kocioł kondensacyjny za 15 tys zł? czy Buderus, Junkers, Vailant nie wystarczy do domu jednorodzinnego. Jeśli porównywać piec za 15 tys zł to trzeba byłoby zestawić go z PC za 50 tys zł. inaczej to porównywanie jabłek z pomarańczami.

    • Adam Reply

     Napisałem o całej kotłowni czyli piec, osprzęt (zbiornik CWU), sterownik, podłaczenie, uruchomienie jako komplet, koszt pieca to tylko składowa przy zastosowaniu piec o standardzie właśnie jednej z tych firm. Obydwa urządzenia, wysposażeniei sterowanie kotłowni o podobnym standardzie. Oczywiście jak z każdym elementem przy budowie ceny się wahają bo różne są ceny wykonawców i zastosowanych elementów, bazowałem jednak na realnych wycenach, od firm instalacyjnych oraz arkuszy dostepnych na stronie port.pc.

 9. Witam,

  Zastanawiam się dlaczego napisaliście, że różnica w kosztach pomiędzy kotłem gazowym kondensacyjnym a PC to tylko rząd 10-12 tys zł. Pompa o której piszecie to na dzień dzisiejszy koszt około 30 tyś zł, natomiast dobrej klasy piec kondensacyjny to koszt około 5-6 tys zł. Licząc nawet koszty dodatkowe czyli budowa komina ok 2 tys zł (chociaż można zrobić wyrzut boczny za cenę około 350-400zł), koszt przyłączenia do sieci gazowej ok 2 tyś zł i budowę samego przyłącza ok 3 tys zł to różnica nie będzie mniejsza niż 17-19 tys zł. Chyba że ja czegoś nie uwzględniam. Proszę o ewentualny komentarz.

  • Adam Reply

   Witamy,
   Przytoczone we wpisie ceny bazowały na naszych ofertach dla wyposażenia całej kotłowni, czyli piec gazowy kondensacyjny, ze zbiornikiem i osprzętem. Dodam jeszcze, że ta cena (10 tys.) jest stosunkowo niska ponieważ, nie była to najbardziej renomowana firma, bodajże polski Termet. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma inwestorami budującymi Stodoły również z piecem gazowym i ceny zazwyczaj są wyższe.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.