Kontynuujemy wpisy o wykonaniu elewacji. Pierwszą część znajdziecie tutaj : Elewacja – ocieplenie budynku styropianem i wykonanie tynku.  Druga część będzie dotyczyć wykonania elewacji drewnianej.


Elewacja drewniana

Minimalistyczną bryłę budynku nowoczesnej stodoły ociepla drewniane akcenty. Zastosowaliśmy je w strefach wejściowych oraz przy tarasie. Zależało nam na tym, by było to naturalne drewno, żaden zamiennik.

Na rynku budowlanym znajdziemy szereg zamienników, imitacji elewacji drewnianej, które są „bezobsługowe” w eksploatacji, tańsze i łatwiejsze w montażu. Należą do nich: odciski w tynku, kompozyt, płyty drewnopodobne lub płytki ceramiczne. Jednak, żaden z nich, wg nas nie wygląda wystarczająco dobrze w sytuacji, gdy stosujemy ten materiał na wysokości oczu i ręki, obcujemy z nim i możemy go dotknąć. Dlatego właśnie wybraliśmy materiał naturalny.Tak, oczywiście wiem, że drewno jest wymagajace i trzeba o nie dbać, co roku olejować, by dalej cieszyć się ładnymi walorami estetycznymi. Drewno się starzeje, ma sęki, pęka, ale czy nie taka jest natura? Drewno najbardziej dostaje w kość w momencie, gdy warunki są zmienne- deszcz, słońce, wiatr. W projekcie Stodoła w większości jest od strony południowej pod dachem, w perspektywie czasu zobaczymy jak będzie się sprawować.


Wykonanie elewacji drewnianej

 

Elewacja drewniana jest też trudniejsza w wykonawstwie od stosowanych jej zamienników czy elewacji tynkowanej. Drewno musi „oddychać” czyli elewacja drewniana nie powinna szczelnie przylegać do ściany/ocieplenia. Elewacje drewniane mocuje się na ruszcie drewnianym lub specjalnych łącznikach zapewniających tym samym szczelinę wentylacyjną. Pod elewacją jako izolację termiczną powinno stosować się fasadową wełnę mineralną lub szklaną, na wierzchu pokrytą wiatroizolacją lub membraną (analogiczną jak tą dachową).

Zewnętrzna, finalna okładzina – deska drewniana mocowana jest do rusztu za pośrednictwem specjalnych dedykowanych wkrętów. Jeżeli bardzo zależy nam na estetyce możemy zastosować ukryte mocowanie za pomocą klipsów- elementy montażowe są wtedy całkowicie niewidoczne. My zdecydowaliśmy się na wkręty, które w naszej ocenie także są praktycznie niewidoczne.


Deska elewacyjna

Nie pytajcie jak długo szukaliśmy idealnego materiału… Początkowo miał być modrzew syberyjski- bo trwały, bo szlachetnie się starzeje… Ale co zrobić gdy budżet ograniczony? Najbardziej atrakcyjna cena za deskę elewacyjną z modrzewia (za profil, któy nam się podobał) to ok 115 zł/ m2 netto. Więc szybko zdecydowaliśmy się potem na świerka syberyjskiego- ok. 85zł/m2 netto. Nie jesteśmy znawcami, ale opinie ogólnie były takie, że przy właściwej pielęgnacji elewacji, modrzew, świerk czy sosna powinny się dobrze sprawować, że te różnice wychodzą, gdy pozostawiamy materiał naturalnemu starzeniu… A że my mamy zamiar o naszą elewację bardzo dbać, to ostateczna decyzja padła na… sosnę! Elewacyjne deski drewniane sosnowe, o profilu Romb i grubości 25 mm, deski łączone na pióro i wpust. Cena- ok. 43 zł/m2 netto, była kolejnym pozytywnym argumentem. Przed montażem dechy były olejowane dwukrotnie z dwóch stron, olejem Sadolin Superdeck kolor Dąb.  Zastosowane wkręty to specjalne z małym „łebkiem” i długości 5 cm w kolorze złota. Izolacja termiczna to wełna Isover Super Vent z welonem.


Jeszcze całość prac krok po kroku:


Mała wisienka na torcie, która narodziła się w trakcie pracy to ukryty  „schowek” w elewacji. Wykonując przedłużony okap od strony wschodniej powstała przestrzeń, stwierdziliśmy, że trzeba ją wykorzystać i zdecydowaliśmy się zrobić drzwi z analogicznych desek jak elewacja. Powstał świetny schowej na podręczne różności związane z tarasem.


a tak elewacja prezentuje się finalnie:

 

słowa kluczowe: elewacja drewniana; deski drewniane; deski elewacyjne, elewacja z drewna, drewno na elewacji; montaż elewacji drewnianej; montaż drewna; elewacja; drewno; wykonanie; opinie

Author

5 komentarzy

 1. Pingback: Elewacja - ocieplenie budynku styropianem i wykonanie tynku | Projekt Stodoła

 2. Witam. Prozę napisać jaki materiał został zastosowany na słup (czarne coś) widoczny w elewacji wschodniej w części z tarasem?

  • Witamy,
   To czarne „coś” to blacha w kolorze RAL 7016 czyli analogiczny kolor jak stolarki.

 3. Dzień dobry. Zastanawiamy się nad elewacją z blachy na rąbek, czyli ocieplenie metodą suchą lekką jak u Państwa pod częścią z elewacją drewnianą. Mamy jednak wątpliwość, czy przy takim sposobie ocieplenia nie powstają mostki termiczne ? Przy metodzie lekkiej mokrej styropianem oklejamy całą powierzchnię ściany. Tutaj ( w miejscu gdzie do ściany montujemy stelaż drewniany ) nie ma ocieplenia…..

  • Elewacja drewniania/ blaszana na stelażu, jest trudniejsza w wykonaniu, wymaga większej precyzji, tym samym łątwiej o mostki. Ma tą zaletę, że ściana „oddycha”. Żeby zniwelować mostki najlepiej w takim przypadku należy wykonać ruszt krzyżowy, lub specjalne elementy dystansowe, belki nie mają wtedy liniowego tylko punktowy styk, w dodatku drewno ma też izolacyjność termiczną, dlatego mostki są bardzo niewielkie.
   Przy izolacji styropianem i tak bedziemy musieli mocować blachę do czegoś, sztywnego rusztu lub deskowania, nie bez znaczenia jest tu również temperatura, która przy nasłonecznionych częściach elewacji oraz np. ciemnym kolorze jest bardzo wysoka i może powodować topienie styropianu.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.