Zapraszamy do drugiej części naszych spostrzeżeń dotyczacych mieszkania w Projekcie Stodoła. Dostaliśmy wiele pytań dotyczących naszych obserwacji zawartych w cz. I, druga część będzie ich kontynuacją i osoby, które omineły cz. I zapraszam najpierw tutaj : Pierwszy miesiąc, czyli ile kosztuje eksploatacja domu energooszczędnego cz.I 

będą rachunki, opłaty, pompa ciepła i inne.


Upały

Obecne lato było najgorętsze od dekad. W naszych rejonach temperatura oscylowała w granicach 30-36 st przez parę tygodni. Dobra izolacja (20 cm styropianu grafitowego + bloczek gazobetonowy U= 0.129 [W/m2K]) oraz 30 cm wełny skalnej w dachu powinny zapewniać komfort temperaturowy w domu. Upały przetrwaliśmy, jednak dały nam się one we znaki.

Najważniejsza była strategia :). Polegała ona na nocnym przewietrzaniu budynku, by temperatura jak najbardziej spadła wewnątrz, a rano na zamknięciu i tam, gdzie to było możliwe, zasłonięciu wszystkich okien. Rekuperację ustawialiśmy na najniższym biegu. Mimo tych zabiegów temperatura z dnia na dzień rosła, ponieważ przy długotrwałych upałach, budynek nie miał możliwości „globalnego” wychłodzenia.  Zadaszenie południowe nie dopuszcza bezpośredniej penetracji Słońca od południa, jednak od wschodu poranne pomienie potrafily dogrzać. Na poddaszu, na oknach połaciowych nie zostały jeszcze zamontowane markizy, co dodatkowo podgrzewało wnętrze domu, a przebywanie tam nie było praktycznie możliwe.


Pompa ciepła

Zasadniczo wiele się nie zmieniło. Obserwując nawyki zoptymalizowaliśmy na termostacie harmonogram włączania pompy cyrkulacyjnej i podgrzewania wody użytkowej, ograniczając tym samym spadek temperatury w zbiorniku CWU. Na tyle, że obecnie wystarczające jest jedno podgrzanie wody dziennie, by utrzymać temperaturę w zbiorniku ok. 50 stopni przez cały dzień.

Zużycie w okresie ostatnich 5 miesięcy

Przez 5 miesięcy od 07.04.2018 do 07.09.2018 pompa ciepła na ogrzewanie wody uzytkowej zużyła sumarycznie 480,6 kWh, czyli 96,12 kWh/miesiąc, czyli ok. 50 zł miesięcznie.


Oczyszczalnia ścieków

Praca jest bezproblemowa, przy zastosowanej oczyszczalni nie jest konieczne dodatkowe dosypywanie bakterii. My robimy to sporadycznie, przy ew. większej ilości ścieków.  Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru oczyszczalni, koszt inwestycji był wyższy, ale bezobsługowość i niskie koszty eksploatacji w pełni to rekompensują.

Dostaliśmy pytanie także o „hałas”  z pokrywy zbiornika, który emituje dmuchawa. Rozwijając wypowiedź, to w naszym projekcie oczyszczalnia usytuowana jest z przodu budynku, zasłonięta przez garaż, od pokrywy do tarasu jest ok. 10m, Dźwięk więc jest całkowicie niesłyszalny, nawet wieczorem, gdy jest kompletna cisza. Z moich obserwacj wynika, że „buczenie” dmuchawy jest słyszalne do ok. 5 m od zbiornika.


Zadaszenie od strony południowej

Zadaszenie nie wpuszczało promieni słonecznych  od mniej więcej początków maja do końca lipca. W sierpniu na podłodze pojawił się mały 20 cm nasłoneczniony fragment. Z początkiem września jest to już 1 m, który będzie się powiększał, aż do grudnia, dogrzewając nam pomieszczenia w chłodniejsze jesienne dni.

8 września godzina 16:00, Słońce wchodzace do salonu

Pogłos w wysokim salonie

Na etapie projektowym i budowy, mieliśmy obawy czy w salonie dźwięk będze dobrze się roznosił, czy nie bedzie potrzebna adaptacja akustyczna. Jednak nie podjemowaliśmy żadnych kroków za wcześnie. I teraz możemy stwierdzić, że w salonie akustyka jest dobra, po zagospodarowaniu przestrzni meblami, lampami itp. nie występuje pogłos.


Nasze rachunki

W poprzedniej części nie mieliśmy dokładnych danych, ponieważ nie dostaliśmy rozliczenia za energię. Teraz już mamy pełny obraz.

Oto ile wydajemy miesięcznie na obsługę domu:

Media/Koszt Założenia Koszt[zł]
Śmieci 4 osoby, z segregacją 50
Woda 1x dziennie pralka i suszarka bębnowa, 1x dziennie zmywarka (zmywamy wszytsko, myjemy zaledwie kilka naczyń), poza tym normalne funkcjonowanie, podlewanie niedużego ogrodu 74
Prąd Użytkowy oświetlenie, 1x dziennie pralka, suszarka, zmywarka, 4 osoby (2+2) stale w domu- gotowanie, komputer non stop, tv sporadycznie, rekuperator, oczyszczalnia ścieków 124
Prąd CWU przygotowanie Ciepłej Wody Użytkowej przez pompę ciepła 50
Suma 298

 

298 zł miesięcznie za dom za eksploatację domu o powierzchni 146 m2 (+garaż) to bardzo dobry wynik.

Fotowoltaika, a zapotrzebowanie na prąd

No właśnie, będziemy mieli fotowolatikę o szacowanj produkcji 6094 kWh rocznie – dokładnie o tym pisaliśmy Fotowoltaika- jak działa, ile kosztuje i czy warto w nią inwestować?

Jak zysk z fotowoltaiki będzie przekładać się na nasze rachunki ?

Ostatnie tygodnie z takim widocznym dachem od południa, już w listopadzie pojawi się tam 20 paneli fotowoltaicznych

Bieżące zużycie na odbiorniki, gotowanie, światło, rekuperację etc. to 230 kWh miesięcznie czyli 2760 kWh rocznie . Na papierze czyli charakterystyce energetycznej  projektu, prognozowane zużycie na ogrzewanie w skali roku wynosi 2045 kWh, a na Ciepłą Wodę Użytkową 1652 kWh . Sumarycznie 6457 kWh.

Biorąc pod uwagę, że część energii oddajemy spowrotem do sieci (za magazynowanie zasada działania Prosumenta), więc odejmujac to od prognozowanego zużycia. Pozostanie na 972 kWh rocznie do rozliczenia co miesiecznie daje nam opłatę na poziomie 45 zł :). Szacunek oczywiscie bierze pod uwagę wszystkie miesiące jednakowo, w rzeczywistości w miesiącach letnich, rachunki będą wynosiły 0zł, a zimowych odpowiednio więcej.

Nasza instalacja i falownik, ma rezerwę na dodatkowe 3 panele, które dadzą nam dodatkowe 1015 kWh (instalacja 7 kW), co powinno sprawić, że Stodoła będzie całkowicie pozbawiona opłat za prąd.


Tak kształtują się opłaty w sezonie letnim, idzie jesień i zima, a z nimi sezon grzewczy, wtedy zaktualizjemy sprawność i koszt ogrzewania pompą ciepła.

Co sądzicie o kosztach eksploatacji domu tej wielkości?

 

słowa kluczowe: pompa ciepła; opinie; ekspolatacja; rachunki; ciepła woda użytkowa; stodoła; nowoczesna; dom energooszczędny; dom typu stodoła; projekt stodoła; ile kosztuje; rekuperacja; opinie; oczyszczalnia ścieków; biologicnza oczyszczalnia ścieków; zadaszenie tarasu; zadaszenie od południa; fotowoltaika; instalacja fotowoltaiczna; panele PV; PV; instalacja solarna;

Author