Ile wynosi koszt eksploatacji domu energooszczędnego? To pytanie zadaje sobie wiele osób planujących swój przyszły dom. Początek nowego roku to czas podsumowań… starego roku. Dla nas to kolejne sprawdzenie założeń projektu oraz naszej praktyki projektowej. Mamy już pełen bilans zużycia energii oraz naszych zysków z fotowoltaiki, wydatków eksploatacyjnych z zeszłego roku, możemy więc zabrać się za podsumowanie.

W tym wpisie pokażemy nasze całościowe koszty, na które składają się bieżące wydatki związane z domem. Następnie rozwiniemy to na kolejne wpisy traktujace bardziej szczegółowo najważniejsze elementy tej układanki czyli powietrzną pompę ciepła i fotowoltaikę, w których zawarte będą wykresy zużycia za poszczególne miesiące, jak to było publikowane do tej pory.

koszt eksploatacji domu energooszczędnego
Projekt Stodoła M

Projekt Stodoła budynek samowystarczalny?

Założeniem naszego projektu było stworzenie budynku energooszczędnego, z wszystkimi założniami projektowymi ukierunkowanymi na jak najmniejsze zużycie energii, ale bardzo istotna była dla nas kwestia kosztów tak, by całość nie była przeinwestowana. Oczywiście nadrzędna jest funkcjonalność i estetya obiektu, ale jednak w tym wpisie skupimy się na aspektach kosztowo-eksploatacyjnych.

Najważniejszy parametr to zużycie energii– ponieważ generuje potencjalnie największy koszt eksploatacyjny. 2019 to rok w którym zamontowaliśmy fotowoltaikę, jako uzupełnienie naszej powietrznej pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan, która generuje największe zużycie, ponieważ ogrzewa cały budynek i wodę użytkową.

Bilans zużycia prądu 2019

L.P [kWh]
A Zużycie prądu bieżące użytkowanie, oświetlenie 3217
B Zużycie prądu Pompa ciepła (ogrzewanie i CWU) 2954
C Fotowoltaika pobór bezpośredni 1771
D Fotowoltaika produkcja całościowa 7098
E Fotowoltaika 80% energii oddanej do sieci [prosument] 4258
F Bilans -142

Bilans obliczamy w następujący sposób: Całkowite Zużycie prądu [A+B] minus [C] Pobór bezpośredni Fotowoltaiki oraz minus [E] 80% energii oddanej do sieci czyli 6171 kWh -1771kWh -4258 kWh =  -142kWh .

Całościowy bilans zużycia prądu to dokładnie -142 kWh czyli ok 80zł rocznie i 6,70 zł miesięcznie 🙂 Przyjmijmy zatem, że jest to na tyle nieduża kwota, że marketingowy 🙂 bilans  wynosi zero złotych. 


 

Przy współpracy z Mitsubishi Electric i agencją HVAC PR powstał film o naszym projekcie i zastosowaniu powietrznej pompy ciepła Ecodan w połączeniu z fotowoltaiką. Jest to nasz filmowy debiut i koniecznie dajcie znać jak podoba się Wam ten materiał? I czy w przyszłości chcielibyście zobaczyć więcej i na jaki temat?


Projekt Stodoła Parametry koszt eksploatacji domu energooszczędnego

Przyjęte parametry i urządzenia mające największy wpływ na ten wynik:

 • Aspekty projektowe, usytuowanie w kierunku południowym budynku, maksymalizacja przeszkleń od strony południowej
 • Dobra izolacyjność ścian, dachu, podłóg. o których pisaliśmy w poprzednim podsumowaniu Rok ogrzewania
 • Stolarka okienna o dobrym parametrze izolacyjności, ciepły montaż
 • Powietrzna pompa ciepła Mitsubishi electric o mocy 8kW połaczona z buforem ciepła
 • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6kW
 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Eksplotacja Projektu Stodoła w ujęciu rocznym

Prąd to jeszcze nie wszystko, pozostaje szereg innych kosztów eksploatacyjnych. Całościowe opłaty, które ponieśliśmy w 2019 to:

Koszt [zł] Uwagi
Energia elektryczna zużycie 80
Opłaty stałe prąd 250
Rekuperacja (Filtry serwis) 660 bez prądu
Serwis pompa ciepła 250
Oczyszczalnia ścieków 0 1 raz na dwa lata koszt 250 zł
zużycie wody 662,28 podlewanie nowo zasianej trawy w lipcu trochę tu nabiło 😉
serwis fotowoltaiki 0 przez pierwsze 3 lata jest darmowy, potem 250 zł
opłata za wywóz śmieci 720
SUMA 2622,28

Opłaty eksploatacyjne jakie ponieśliśmy za 2019 rok domu o powierzchni 172 m2 to 2622,28 zł, czyli średnio 218 zł miesięcznie. Chyba zgodzicie się, że jest to  nieduża kwota?

koszt eksploatacji budynku energooszczędnego
Plany na 2020 to ogród i podjazd

2019 to pierwszy rok z zamontowaną fotowoltaiką na budynku, więc częściowo płaciliśmy stare prognozy za prąd. Na początku 2020 system się zaktualizował i obecnie mamy już prognozy na przyszły rok, które są bardzo obiecujące 🙂

Koszt eksploatacji domu energooszczędnego
Prognozy Tauron na 2020 rok

Czekamy na Wasze komentarze! Jeśli macie pytania albo sami prowadzicie takie obliczenia to podzielcie się jak to wygląda u Was?


słowa kluczowe: projekt stodoła; koszt eksploatacji; powietrzna pompa ciepła; pompa ciepła koszt; fotowoltaika; koszt miesięczny w domu; dom stodoła; budowa domu; dom energooszczędny; powietrzna pompa ciepła opinie; pompa ciepła mitsubishi; ecodan; mitsubishi zubadan; rachunki; ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła

Author

6 komentarzy

  • Adam Reply

   Nie cały czas mamy 6 kW, to był błąd, już poprawiłem. Dzieki 🙂

 1. Witam.
  Przy waszym buforze może warto pomyśleć o G12W. Cena kWh 0.26 zamiast 0.65 zł. Oczywiście w II taryfie.
  Pozdrawiam k

  • Adam Reply

   Bufor ciepła, tylko wspomaga pracę pompy, sprawia, że woda nie jest pobierana zimna bezpośrednio z sieci, daje też mniejsze zużycie przy odszranianiu jednostki zewnętrznej . Ale to za mała pojemność, żeby wykorzystywać go jako bufor do akumulacji ciepła. Dodatkowo stosunkowo dużo jest poboru zużycia bieżacego, które przy taryfie nocnej byłoby droższe, nie wiem czy to by się kalkulowało. Z drugiej strony za dnia jest duży udział fotowoltaiki. Myślę, że trzeba by to policzyć 🙂

 2. Nie śledziłem całego projektu i nie znam szczegółów, ale chciałem o nie tutaj spytać.
  Ile osób mieszka w domu? Czy, skoro posiadacie 6kWp PV nie sądzicie, że lepiej było założyć 10kWp i zrobić wszystko na prąd? Koszt instalacji byłby na pewno niższy, a rachunki mogłyby być podobne lub niewiele wyższe. Wtedy też można by pomyśleć o tej taryfie G12W czy innej z tanimi strefami.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.