Czym jest Projekt Stodoła?

To przede wszystkim relacja z realizacji marzenia tworzenia własnego domu. Projekt Stodoła to również rozszerzony dziennik budowy z komentarzem i analizą. Skierowany jest do osób, którzy rozważają budowę własnego domu, są już w jej trakcie lub aktualnie desperacko szukają odpowiedzi, stojąc przed kluczowym wyborem któregoś z budowlanych rozwiązań.

Projekt Stodoła to również dziennik architekta, ponieważ relację prowadzą autorzy– architekci- Adam (biura Bad Architekci http://www.badarchitekci.pl/) oraz Patrycja (Bofo Architekci http://www.bofo.pl/), pielęgnujący ten projekt od pierwszej inspiracji, poprzez planowanie i dokonywanie kluczowych decyzji projektowych, do etapu budowy. Wiemy, że projekt i budowa własnego domu to ciągłe dokonywanie wyborów, okupione dużym stresem. Wybór dostępnych rozwiązań i materiałów jest ogromny, w dodatku jeśli nie dysponujemy nieograniczonym budżetem, często selekcji musi towarzyszyć kompromis.

W Projekcie Stodoła chcemy także pokazać jak wygląda proces projektowy i jakie korzyści płyną z projektu, który jest optymalny i dobrze dostosowany do wymagań inwestorów. Taki, który spełnia wszystkie warunki brzegowe, przy założonym budżecie i bez kompromisów. Nazywamy to podejście zrównoważonym, ale nie w aspekcie ekologicznym, tylko jako bilans zysków i strat danego rozwiązania dla całości inwestycji. Znajdą się tu m.in. odpowiedzi na pytania:

 • Co jest kluczowe dla całej inwestycji?
 • Na co zwracać uwagę przy projektowaniu, by nie przepłacić przy realizacji?
 • Gdzie warto oszczędzić, tak, by w innym miejscu zainwestować?
 • Gdzie są ukryte koszty, które możemy zniwelować?
 • Na czym nie warto oszczędzać?
 • Na którym etapie budowy warto przypilnować wykonawcę?
 • Jakie warianty rozważaliśmy (a było ich naprawdę dużo) i dlaczego jednak ich nie wybraliśmy?

Projekt Stodoła jest projektem indywidualnym, naszego autorstwa. Z uwagi na duże zainteresowanie projektami tego typu oraz jego potencjałem stworzyliśmy projekty typowe dostosowane do różnych wymagań i działek  więcej informacji znajdziesz na stronie : Sklep


Czemu akurat Stodoła?

Nowoczesny dom w typie stodoły to trafny „skrót myślowy”. Jest świetnym określeniem budynku, który ma w sobie ciepło i sielskość wymarzonego domu, a zarazem nowoczesne rozwiązania. Stodoła posiada prostą konstrukcję, a co za tym idzie- jest tania w budowie, jednak nie kosztem funkcjonalności i wygody. Kluczowe jest wyważenie wszystkich elementów w budynku tak, by spełniał on swoje przeznaczenie, był ekonomiczny w eksploatacji oraz realizował nasze oczekiwania estetyczne.

Tytułowa stodoła jest budynkiem o powierzchni 146 m2 z dwuspadowym dachem i dwustanowiskowym garażem. Funkcję budynku rozplanowano na dwóch kondygnacjach. Budżet zakładany na budowę do stanu wykończonego to ok. 400 tysięcy złotych. Budynek przestrzega zasad energooszczędności. Projekt indywidualny stodoły powstawał prawie rok z krótkimi przerwami (niektóre rozwiązania muszą się po prostu uleżeć), aż został w pełni dostosowany do wymagań i potrzeb oraz lokalizacji. Rozważaliśmy całe mnóstwo wariantów i alternatyw. Projekt musiał być przemyślany w każdym detalu, bo każde projektowe posunięcia to również odpowiednia kwota w budżecie. Obecnie stodoła zimuje na etapie stanu „0”, by wkrótce wiosną zacząć piąć się w górę.


Jak to wszystko będzie wyglądać

Na blogu będziemy relacjonować wszystkie etapy procesu powstawania domu. Zaczynając od samego początku. Opiszemy wszystkie alternatywne pomysły, wszystkie główne „dylematy” prezentując nasze rozwiązania i opisując to, dlaczego właśnie tak wybraliśmy. Na końcu każdego wpisu będziemy podsumowywać w punktach plusy i minusy- argumenty, które zaważyły na wyborze wraz z kosztem rozwiązań.

Zachęcam do częstych wizyt oraz komentowania.


Witamy w Projekcie Stodoła!

Author

8 komentarzy

 1. Jesteśmy ciekawi, czy zamkniecie się w założonym budżecie. Życzymy Wam tego oczywiście :), ale myślimy, że będzie mało… Pozdrawiamy.

  • projektstodola Reply

   Na bieżąco monitorujemy wszystkie wydatki, kilka elementów które wyniknęły po drodze (m.in. pompa ciepła, oczyszczalnia ścieków) niestety podniosło koszt inwestycji, ale nie jest źle jak narazie szacujemy jeżeli przekroczymy to w granicach 5%.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.