Czy takie Święta w domu typu nowoczesna stodoła są inne niż wszystkie? Owszem, miejsce, w którym je spędzamy, ma duże znaczenie. Jednak klimat Świąt wszędzie zaczyna się w ten sam sposób. Tworzenie atmosfery Świąt zaczyna się od dekoracji domu. Ma ona bardzo duży wpływ na to, jak się czujemy w tym okresie. Innymi słowy, czy czujemy tę tajemniczą magię świąt, czy nie. To zabawne, bo kiedy sprawdzamy różne hasła w wyszukiwarce widzimy jak dużo osób poszukuje odpowiedzi na pytania „Co kupić babci na święta?” albo „Czemu choinka w Święta”. Mamy nadzieję, że znajdujecie odpowiedzi na te pytania;) Jednak my chcemy odpowiedzieć Wam dziś na jeszcze jedno, które często się tam pojawia – „Jak udekorować dom na święta„. Dziś w tym luźniejszym wpisie chcemy Was nieco zainspirować.


Jak udekorować dom na święta już od progu?

Zanim przejdziemy do wnętrza, musimy przekroczyć próg domu. Gałązki w formie wieńca, zawieszone na drzwiach to nie tylko symbol Świąt. Taki wieniec, połączony z girlandą zawieszoną nad drzwiami, która tak jak tutaj, oplata jeszcze kolumny, to forma uroczystego powitania wszystkich gości. W tej aranżacji wsparta mniejszymi drzewkami w doniczkach. Doniczki możemy otulić dodatkowo jutowym workiem. Juta to niedrogi materiał, naturalny, który kojarzy nam się z dekoracjami świątecznymi, bo w końcu sam Mikołaj go używa na swoje prezenty ;). 

Wracając do wieńca to warto zaznaczyć, że powinien być zawieszony na wysokości wzroku i ta zasada tyczy się zarówno drzwi jak i okien wewnątrz, na których także możemy wieszać wieńce.

 

W naszym domu wieniec też pojawi się na drzwiach, ale przede wszystkim pojawiły się lampki zewnętrzne zainstalowane na formowanym drzewku i wśród kamieni w pasie pomiędzy podjazdem a chodnikiem. Podłączone są one do ukrytych między kamieniami gniazd zewnętrznych, do których kabel został wypuszczony już na etapie wykonywania instalacji elektrycznych podczas budowy. 

dom udekorowany na święta

Oświetlenie świąteczne przed domem

Po przekroczeniu domu obecność świąt w holu można łatwo zaznaczyć na schodach. Iglaste girlandy sprawdzą się tu najlepiej. Można je dodatkowo urozmaicić gałązkami eukaliptusa i oświetlić lampkami. Piękny efekt gwarantowany. Tworząc każde dekoracje musimy pamiętać, aby były ze sobą spójne. Stylistyczna spójność potęguje wrażenie i podkreśla charakter domu. Naturalne girlandy z gałązek świerka czy jodły mają jeszcze jedną zaletę – pięknie pachną. Jeśli jednak chcemy mieć dekorację na kilka sezonów możemy kupić gotową girlandę. Dostępne są imitacje iglastych gałęzi lub już gotowe świąteczne girlandy ozdobione np. szyszkami, bombkami, kokardami. Wybór jest naprawdę ogromny.

Źródło: @kjg_home 


Jak udekorować dom na święta w salonie?

To w tym miejscu ma miejsce całe świąteczne zamieszanie. Wtedy, gdy jeszcze bardziej niż zwykle chcemy przebywać z bliskimi. Wtedy, kiedy zwykle odwiedzają nas goście i wspólnie biesiadujemy. Dlatego salon powinien robić największe wrażenie, ale i być przygotowany na niespodzianki.

Jakich niespodzianek możemy spodziewać się w święta? Możesz któraś ciocia lubi mieć pod ręką ciasteczka, wujek gra na gitarze, a babcia lubi okryć się ciepłym pledem na fotelu. Warto, by te przedmioty były pod ręką. Wzbogacone o świąteczne motywy, stworzą wyjątkową atmosferę. Zatem jak udekorować dom na święta?

sufit katedralny, wysoki salon

W wysokim salonie można poszaleć z wysokością choinki


Salon z dużym oknem

W nowoczesnej stodole duże okna to dekoracja sama w sobie. Zwłaszcza jeśli za oknem leży śnieg i rosną drzewa, które również oprószone śniegiem tworzą klimat. Ten obraz dostający się z zewnątrz to oryginalna świąteczna dekoracja, o którą, tak naprawdę dbamy już na etapie projektowania.

Jeśli chcemy, możemy dodatkowo podkreślić wygląd tych okien, poprzez zawieszenie nad nimi naturalnych girland. Tworzą one spójną aranżację z resztą pomieszczeń, w których się znajdą. nowoczesna stodoła, choinka

Warto sytuować choinkę w pobliżu dużych przeszkleń


Kurtyny świetlne

Możemy też zawiesić w oknie kurtyny świetlne. Taka kurtyna znalazła miejsce także w naszym domu. Wybraliśmy kurtynę o różnej długości wiszących lampek, zakończonych dekoracją w kształcie płatka śniegu. Jednak musimy uważać, aby nie przysłaniała ona okna w ciągu dnia. Dlatego maksymalna długość to ok. 60 cm. 

Jak zawiesić taką kurtynę? 

Idealnie sprawdzi się do tego szyna karnisza lub zwykły karnisz z żabkami. My mamy szynę dwurzędową. Dlatego na jednym rzędzie, tym bliżej okna, zawieszone są zasłony, a na drugim, na żabkach, powiesiliśmy kurtynę. Dzięki temu możemy ją swobodnie przesuwać i manipulować jej zagęszczeniem. Dzięki temu również możemy bez trudu przesuwać zasłony. Z kolei, mimo zasłoniętych zasłon kurtyna nadal jest widoczna we wnętrzu.

Jeśli z kolei macie w oknach firanki to możecie ozdobić je sznurami z ozdób, a karnisze z gałązek iglaków. A gdy macie w salonie parapety, możecie na nich ustawić świece i te same gałązki, które stworzą spójny klimat.


Salon z kominkiem

 

Kominek, który pełni głównie dekoracyjną rolę warto ozdobić świątecznymi dekoracjami. Obudowa kominka w naszym domu jest prostokątna, bez żadnych belek, półek itp., ale jeśli macie taką możliwość, to przyjemny efekt wywołają girlandy czy skarpety. Podobnie jak inne ozdoby i dekoracje, które na przykład nie zmieściły się na choince.


Choinka w salonie, czyli jak udekorować dom na święta choinką

Gdzie postawić choinkę?

Dekorując dom na święta, nie możemy zapomnieć o choince. To największy symbol komercyjnych świąt, który przywędrował do nas z Niemiec. W domu typu nowoczesna stodoła, z wysokim, dwukondygnacyjnym salonem w sprawie choinki można naprawdę poszaleć. Przede wszystkim z jej wysokością. Naszą zawsze stawiamy w rogu, przy narożniku z oknami. Wysokość do skosu sufitu wynosi ok. 450 cm. I równie dużą choinkę chcemy mieć tu co roku! Udało nam się w tamtym. Choinka miała 4,5 m. Jednak zapomnieliśmy o tym, że dochodzi jeszcze stojak i finalnie musieliśmy jej ściąć czubek 😉nowoczesna stodoła, wysoki salon

Dekorując dom na święta i ustawiając choinkę, warto zwrócić uwagę, że choinka postawiona przy narożnym oknie będzie stanowiła dekorację widoczną także z zewnątrz. W domach z dużymi przeszkleniami warto pamiętać o elementach wystroju także w ogrodzie, tu niezastąpione są lampki, którymi możemy przystroić drzewka, altanę itp. Te dekoracje widoczne od wewnątrz również stanowią ozdobę w salonie.


Gdzie kupić tak wysoką choinkę? 

Naszą zamawiamy w pobliskiej szkółce (@szkolka_arnow).  Szkółka zapewnia nam także jej transport, więc nie musimy się nim martwić i możemy szaleć z jej wymiarami 😉 

O czym pamiętać przy dużej choince?

  • Duże drzewko ma z reguły duży pień. Dlatego polecamy mieć stabilny, porządny stojak z regulacją i najlepiej  poprosić sprzedawcę o odpowiednie ociosanie tego pnia i dostosowanie jego grubości do stojaka. W przeciwnym razie czeka Was spore wyzwanie i ciężka praca. Zwłaszcza, jeśli nie macie do tego odpowiednich narzędzi.
  • Trzeba także pamiętać, że do ubierania tak wysokiej choinki warto zaopatrzyć się w drabinę. Z kolei czubek założyć najlepiej gdy jeszcze leży na podłodze 🙂

Jaka powinna być idealna choinka? Jak udekorować dom na święta choinką?

Jedni wolą choinkę w monochromatycznych kolorach. Wybierają wówczas jednobarwne ozdoby. Zwykle króluje srebro, złoto i czerwień. Jednak grunt to dobra zabawa i wspomnienia, które tworzymy, ubierając drzewko. Szczególnie jeśli pomagają nam w jej strojeniu dzieci. Osobiście co roku kupujemy różne choinkowe ozdoby i malowane bombki, które kojarzą nam się z minionym rokiem. Także takie, które budzą skojarzenia związane z naszymi pociechami, wspólnymi zabawami. Myślę, że za kilka czy kilkanaście lat będzie to naprawdę wspaniała pamiątka. Taka choinka podoba nam się najbardziej. Jest zdecydowanie oryginalna i jedyna w swoim rodzaju. Różnorodność ozdób sprawia, że jest niespójna, ale nieważne. O spójność zadbamy oświetleniem. Dlatego jedyne lampki, jakie tolerujemy to te o ciepłej, białej barwie. Całe oświetlenie dekoracyjne wewnątrz i na zewnątrz domu, mamy w tym samym kolorze i w ten sposób dbamy o spójność. Nie lubimy migających lampek, dlatego wybieramy te świecące stałym światłem.


Nic tak nie tworzy nastroju jak światło

Najlepiej wypoczywa się przy ciepłym świetle. Ciepła barwa światła nie męczy naszych oczu i tworzy przyjemny klimat. Dlatego możecie pokusić się nawet o wymianę żarówek w lampach na ten czas. Ewentualnie zadbać o nastrojowe o

świetlenie w postaci lamp podłogowych, stołowych i świec. Oczywiście trzeba z nimi uważać zwłaszcza przy świecach i dobrze, aby były zamknięte w lampionach.

Musimy też wspomnieć o lampach dekoracyjnych, które nadają się nie tylko na choinkę. Tak naprawdę można je powiesić niemal wszędzie. Zarówno wokół okna, nad kominkiem jak i na balustradzie przy schodach. Z drugiej strony mogą być swobodnie położone na stole czy umieszczone w wazie, którą można postawić na komodzie. Obecnie na rynku dostępnych jest dużo lampek zasilanych bateriami. Dlatego łatwo stworzyć taką dekorację.

 


Święta w różnym stylu

Spójność aranżacyjna, którą stosujemy we wnętrzach, powinna być również zachowana podczas dekorowania domu. Kiedy zastanawiacie się jak udekorować dom na święta, kierujcie się stylem, który u was przeważa. Jeśli macie dużo naturalnych materiałów we wnętrzu, to wybierajcie dekoracje wykonane z papieru, wikliny i drewna. Jeśli lubicie błyskotki, to wybierajcie elementy srebrne, złote i kolory z połyskiem. Salon można udekorować zarówno jedno barwnie, minimalistycznie, jak i w ciepłym klimacie z dużą ilością czerwieni, co często możemy spotkać w amerykańskich filmach.


Oprawa stołu

Nie możemy zapominać o stole, bo spędzimy przy nim sporo czasu. Nie chodzi tu jedynie o tradycyjny stroik czy świece. Na stole świetnie wyglądają inne dekoracje jak orzechy, szyszki czy gałązki jemioły, ułożone między półmiskami z potrawami. Z kolei same talerze mogą być podkreślone serwetką w świątecznym kolorze lub ze świątecznym motywem. Chyba że mamy specjalną zastawę na tego typu okazje ze świątecznymi wzorami.


Jak jeszcze udekorować dom na święta?

girlanda-w-kuchni-studiomcgee

fot. @studiomcgee

O nastrój zadbacie różnego rodzaju dodatkami. Pledy czy poduszki ze świątecznym motywem, świeczniki i ręcznie robione ozdoby to oczywiste dekoracje. Jednak dla cierpliwych i tych, którzy lubią się bawić, polecamy pieczenie ciasteczek, wycinanki z papieru czy ręcznie robione girlandy. Chociaż te naturalne, z zielonych iglaków wyglądają przepięknie i można nimi ozdobić także kuchnie. Zwłaszcza jeśli jest otwarta na salon. Czytaliście już nasz wpis o urządzaniu kuchni? Jeśli nie, koniecznie to nadróbcie w święta. Piszemy tam właśnie o otwartej kuchni i pozostałych typach.


Świąteczne figurki

Możemy też postawić świecące figurki. Coraz więcej spotykamy ich w sklepach. Hit czy kit? Jeśli macie dzieci to absolutny hit! Szczególnie gdy taka figura dodatkowo się porusza. Wtedy i rodzice to lubią (pod warunkiem, że nie gra, nie miga i świeci się na biało/żółto 😉 )


Gdziekolwiek i z kimkolwiek spędzacie tegoroczne święta. Chcieliśmy Wam życzyć, aby ten czas był dla Was wyjątkowy. By nie dokuczała Wam samotność, a na każdym kroku towarzyszyła Wam radość. Niech Mikołaj i Gwiazdka przyniosą prezenty, które Was ucieszą. Dużo miłości i Wesołych Świąt!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole