Cześć! Dziś kolejna część kroniki budowy domu parterowego wg Projektu Stodoła S+ Premium, opiszemy jak powstawał dach bezokapowy oraz montaż okien. Poprzedni wpis dotyczył fundamentów, a konkretnie płyty fundamentowej- jej przekroju oraz kolejności prac przy budowie płyty fundamentowej. Możecie wrócić do niego tutaj:

Płyta fundamentowa, przekrój. Wizyta na budowie S+ Premium cz.I

Kilka słów przypomnienia. Jesteśmy z wizytą na budowie domu parterowego wg projektu Projekt Stodoła S+ Premium z wprowadzonymi zmianami, czyli dokładnie Projektu Stodoła S+ Premium po zmianach 2. Budowę tę możecie śledzić także na Instagramie inwestora @kolejna_stodola i to od niego właśnie dostaliśmy cały poniższy materiał zdjęciowy.

płyta fund

Główne zmiany w projekcie polegały na przeniesieniu garażu na boczną stronę budynku oraz przeniesieniu wejścia do budynku, uproszczono również konstrukcję dachu do prefabrykowanych więzarów. Budynek został posadowiony na płycie fundamentowej.

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 184,82 m²  czyli 147,23 m²  i garaż 37,59 m²  a fund


Po płycie fundamentowej, kolejnym etapem budowy jest murowanie ścian parteru i budowa dachu (dach bezokapowy) czyli konstrukcja nośna oraz montaż okien. Mając te wszystkie elementy osiągniemy tzw. stan surowy zamknięty.


Technologia wznoszenia ścian- Murowanie

Obecnie w budownictwie możemy znaleźć bardzo dużą ilość możliwości i systemów budowania ścian. Na przestrzeni ostatnich lat bardzo dużo się tutaj zmieniło. Możemy tradycyjnie murować z różnych materiałów ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe, mamy możliwość wykorzystywania systemów styropianowych, drewnianych ścian szkieletowych, ścian z litego drewna lub prefabrykatu keramzytobetonowego.

Na ten temat, kiedy parę lat temu wybieraliśmy materiał do budowy naszej Stodoły M, napisaliśmy wpis:

Z czego budować dom ? ściany murowane

Każda z tych technologii ma swoje wady i zalety, które należy rozpatrywać w kontekście zarówno wykonawczym, jak i materiałowym. Mam na myśli fakt, ze ściana murowana wykonana w zmiennych warunkach atmosferycznych z wielu elementów, ma całkiem inne parametry rzeczywiste niż ściana prefabrykowana wykonana w fabryce. Podczas tradycyjnej budowy łatwiej jest o błąd, który skutkuje np. nieszczelnościami muru.

Drugim czynnikiem jest kwestia właściwości i parametrów samego materiału, jak dana ściana będzie później pracowała, czy będzie ciężka, ale dobrze akumulująca ciepło, czyli dłużej się będzie nagrzewała, ale też dłużej będzie trzyma ciepło czy będzie lekka, ale za to z wyższym współczynnikiem izolacyjności.

Ściana jest jednym z elementów powłoki budynku, a piszemy o tym w kontekście założeń energooszczędnych, tego jaki jest zamysł na funkcjonowanie całego budynku. W następstwie ma to również wpływ na dobór źródła ciepła i sposób dystrybucji ciepła w danym budynku. Przykładowo jeśli zbudujemy dom z masywnych materiałów akumulujących ciepło, będzie ciężej nam go ogrzać powietrzem, np. jednostkami grzewczo chłodzącymi lub pompą ciepła powietrze-powietrze.


Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to etap, kiedy cała konstrukcja budynku już została wzniesiona, wstawione są okna, a budynek jest przykryty dachem. Na tym etapie budynek jest zabezpieczony, a my możemy skupić się na wnętrzu: instalacjach, posadzkach i tynkach.

W projekcie, który przedstawiamy, postawiono na tradycyjne murowane ściany z bloczków silikatowych oraz lanych elementów żelbetowych. Jako konstrukcję dachu zastosowano wiązary prefabrykowane, poddasze będzie nieużytkowe. Na pokrycie dachu wybrano dachówkę betonową Tegalit Protegon w kolorze ceglastym. Okna PVC mocowane w ciepłym montażu z zastosowaniem taśm.


Kolejność etapów stan SSZ

Murowanie ścian z bloczków silikatowych zaczyna się od pierwszej warstwy na grubej zaprawie poziomującej, koniecznie układanej na pasie z hydroizolacji, np. papy tak jak tutaj. Jako spoiny zastosowano klej Weber ZM10fix

W miejscach słupów, czyli tam gdzie z fundamentów wystają tzw. startery, pozostawiamy oczywiście przestrzeń. W tym miejscu będzie wykonany szalunek, a potem słup. Następnie kontynuujemy murowanie, aż do elementów żelbetowych wieńców czy podciągów. dach bezokapowy


Dach bezokapowy

Budowa dachu to montaż konstrukcji nośnej, a następnie pokrycie jej izolacją- wodoszczelną membraną lub papą na pełnym deskowaniu. W tym przypadku dach wykonany jest z prefabrykowanych więzarów, które stanowią również podłogę stropu nieużytkowego poddasza. Montaż więzarów prefabrykowanych odbywa się za pomocą dźwigu, po wcześniejszym wykonaniu całej konstrukcji żelbetowej budynku.

Po wykonania dachu przystępuje się do montażu systemu odwodnienia w tym przypadku rynien w systemie bezokapowym Siba Modern


Montaż okien

Po tym etapie, gdy budynek jest już przykry dachem, przystąpiono do montażu okien. Zastosowano ciepły montaż z użyciem taśm paroszczelnych. Zazwyczaj okna montuje się już po zakończonych pracach dachowych, jednak czasem, z uwagi na czas oczekiwania na materiał, kolejność prac może ulec zmianie. Przy ciepłym montażu okien bardzo ważne jest przygotowanie otworów okiennych, krawędzie musza być wyrównane, by łatwo nakleić folię. budowa dachu


Mam nadzieję, że taki materiał zdjęciowy będzie dla Was pomocny, szczególnie jeśli także budujecie dom według, któregoś z projektów z Rodziny S. Kolejny wpis będzie dotyczył pokrycia dachu dachówką, wykonania izolacji termicznej oraz obudowy okapu dachu.


Jeśli budujecie również Swoją Stodołę według któregoś z naszych projektów, zachęcamy do przesyłania zdjęć do nas na adres [email protected]. Stworzyliśmy również zakładkę Wasze Stodoły – realizacje, gdzie publikujemy zdjęcia z realizacji innych stodół, tam też możecie znaleźć odniesienia do tych profili na Instagramie. Kibicujemy każdej budowie i zachęcamy do dzielenia się z nami Waszymi postępami z Twojej budowy. Każda z tych budów jest dla nas bardzo ważna. Dobrze wiemy, że nic tak nie pomaga i nie ułatwia decyzji budowlanych jak zdjęcia i doświadczenia z innej budowy, gdzie problemy i dylematy się powtarzają.


słowa kluczowe: dach bezokapowy, budowa 2022, budowa dachu bezokapowego, więzary dachowe, prefabrykowany dach, ciepły montaż okien, Projekt Stodoła S+ Premium, nowoczesna stodoła, dom enerogoszczedny, dom parterowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Mogą Cię również zainteresować:

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole