Już niedługo minie rok odkąd Stodoła jest zamieszkana. Do ogrzewania wybraliśmy powietrzną pompę ciepła, o tym dlaczego pisaliśmy we wpisie: Pompa ciepła czy piec gazowy czyli trochę o ogrzewaniu. Aktualnie powietrzna pompa ciepła była użytkowana przez pełny sezon grzewczy, pora więc na podsumowanie. Zimą wbrew obawom (nie naszym, ale osób sceptycznie nastawionym do działania tej technologii) nie zamarzliśmy 😉 i ogrzaliśmy cały dom powietrzną pompą ciepła o mocy 8 kW. Ostatni tydzień ogrzewanie przez większość czasu było już wyłączone, z tygodnia na tydzień raczej już będzie cieplej. Może pojawią się jakieś zimniejsze dni, ale pewnie nie będzie to długotrwałe.

Nowoczesna Stodoła
Zima w Projekcie Stodoła

To co budzi największe obawy, jest najistotniejsze i zazwyczaj decydujące przy wyborze tego źródła ciepła- powietrznej pompy ciepła, jest to, jak sprawdza się to urządzenie podczas niskiej temeperatury. Czy będzie w stanie ogrzać budynek, czy nie sprawi, że będziemy płacić wysokie rachunki? W Stodole spędziliśmy rok z pompą, jak było? To po kolei:


Wytyczne

dom stodoła
Zima w tym roku nie należała do srogich. Styczeń był najzimniejszym miesiącem do tej pory

Przypomnijmy tochę założenia- Stodoła została zaprojektowana w dobrym standardzie zbliżonym do energooszczędnego. Jednak głównie kierowaliśmy się dobrym wyważeniem inwestycji do stopy zwrotu.

Poszczególne parametry budynku to:

 1. Przeszklenia. Stolarka PVC z nakładką aluminiową o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła Uw=069-0,85 W/m2K (w zależności od wielkości okna) wraz z ciepłym warstwowym montażem [Internorm Kf410, K430, Hx300 Panorama, montaż warstwowy Illbruck I3 http://oknar-wroclaw.pl/] Wpis o oknach jest tutaj : Wybór okien cz. I parametry i montaż. okiem inwestora.
 2. Okna dachowe ze średniej półki o Uw=1,2 W/m2K z ciepłym kołnierzem [Roto 45 WD z Termo blokiem]
 3. Ściany zewnętrzne ocieplone styropianem o współczynniku l=0,035W/mK i grubości 20 cm. Bloczek z betonu komórkowego na mur konstrukcyjny [bloczek Ytong 24 cm PP4 + 20 cm Styropianu 0,035 W/mK] U= 0.129 [W/m2K]
 4. Ściany wewnętrzne. Bloczki silikatowe z uwagi na dużą gęstość mają dużą możliwość akumulacji ciepła,  [Silka 24 i 12 cm]
 5. Dach. Ocieplenie 30 cm wełny skalnej w dwóch warstwach (20 cm między krokwiami oraz 10 cm pod zabudową płytami) [ 30 cm Wełna mineralna  λD≤0,035 W/mK]
 6. Fundament klasyczny na ławach fundamentowych, mur fundamentowy ocieplony 15 cm styropianu o obniżonej chłonności wody [15 cm Austrotherm EPS Expert 0,035 λD≤0,035 W/mK ]
 7. Do ogrzewania jako źródło ciepła zastosowaliśmy powietrzną pompę ciepła Mitsubishi Electric Ecodan 8kW z technologią Zubadan. O tym urządzeniu pisaliśmy  już we wpisie Powietrzna pompa ciepła opinie więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie producenta dedykowanej pompie ciepła Ecodan www.ecodan.pl

Przy powyższych założeniach w charakterystyce energetycznej uzyskaliśmy takie oto parametry:

Są to parametry budynku Stodoła M. Budynek usytuowany jest dłuższym bokiem zwróconym w stronę południa, lokalizacja Wrocław, charakterystyka wykonana w programie Audytor OZC

powietrzna pompa ciepła, dom energooszczędny
Północna elewacja jest prawie całkowicie pozbawiona okien, z tej strony zlokalizowaliśmy jednostkę zewnętrzną pompy ciepła, bezpośrednio za ścianą pomieszczenia technicznego

Bardziej niż inwestycja w materiały oraz grubość przegród, woleliśmy podczas projektowania skupić się na „mądrym” usytuowaniu budynku oraz zaprojektowaniu jego bryły w ten sposób, by zminimalizować przeszklenia od strony północnej, maksymalizując je od strony południowej. Dodatkowo od strony południowej wprowadziliśmy również metrowy daszek chroniący przed przegrzewaniem. W naszej ocenie te elementy są kluczowe, nie wymagają od nas dodatkowych nakładów, a są na całe życie budynku. O tym jakie przyjęliśmy założenia, by poprawić energooszczędność budynku pisaliśmy tutaj: Projekt Stodoła Założenia energooszczędne.


Teoria

Z punktu widzenia eksploatacji i rachunków najistotniejszy jest parametr

EK = 31,3 kWh/ (m2/rok ),

mnożąc go przez metraż budynku uzyskujemy odpowiednio 4569 kWh rocznie zużycia energii na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową wytworzoną przez pompę ciepła.

Czyli w teorii 2145 zł rocznie,  380 kWh miesięcznie- czyli ok. 220 zł . (Przyjmuję koszt kWh = 0,58 zł )


Powietrzna pompa ciepła. ROK użytkowania w praktyce

Do pełnego roku w Stodole brakuje nam 2 tygodni i do tej pory nasza powietrzna pompa ciepła:

skonsumowała 2495,3 kWh czyli  ok. 1448 zł, co w przeliczeniu na miesiąc daje 120 zł. Jest to świetny wynik.

 

Zużycie energii przez powietrzną pompę ciepła Ecodan 8kW w ujęciu rocznym

Jak wygląda zużycie podczas mrozów? Najzimniejszy miesiąc do tej pory to Styczeń. W większość dni średnia temperatura była ujemna, nocą spadała mocno na minusie w granicach -5~do -10 .

W najzimniejszym do tej pory miesiącu styczniu 2019 pompa ciepła pobrała dokładnie 609 kWh energii co wynosi 353 zł, generując 1904 kWh czyli średni współczynnik COP czyli sprawość wynosił 3,12 .


Podsumowanie

Obecna zima w naszych okolicach była bardzo łagodna, klimat w widoczny sposób się ociepla (patrząc na przestrzeni kilku ostatnich lat).  Obecnie budowane nowczesne budynki mają całkowicie inne parametry i zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, nieporównywalne ze starymi budynkami. W stosunku rocznym zużycie energii wyniosło o ponad 1000 kWh lepiej niż prognozowane w charakterystyce energetycznej. Nawet zakładając, że mogą pojawić się bardziej długotrwałe i mroźniejsze zimy mamy sporą rezerwę by dalej było to opłacalne.

nowoczesna stodoła
Projekt Stodoła w zmiowej aurze

Wpis i odczyty dotyczą tylko i wyłącznie zużycia energii przez pompę ciepła. jak będzie to wyglądało gdy dołożymy do tego zyski produkowane z fotowoltaiki ?  W następnym wpisie skupimy się na obserwacjach związanych z fotowotaiką i zestawimy ze sobą całościowo te elementy.

Jak zwykle zapraszamy do komentowania. iIle Was wyniósł koszt ogrzewania zimą? napiszcie podstawowe parametry domu (i źródła ciepła), lokalizację oraz zużycie- porównania na pewno będą ciekawe.


słowa kluczowe: pompa ciepła; pompa ciepła czy gaz; powietrzna pompa ciepła; powietrzna pompa ciepła opinie 2019; gaz czy pompa ciepła; 2019; projekt stodoła; dom stodoła realizacje; ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła; pompa ciepła czy gaz; ile kosztuje ogrzewanie; ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła; koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła; powietrzna pompa ciepła koszt ogrzewania; projekt stodoła; dom stodoła; dom energooszczędny; mitsubishi electric ecodan; ecodan; Mitsubishi zubadan opinie;

 

Author

17 komentarzy

 1. Marcin Szafczyk Reply

  A możecie powiedzieć coś o kosztach serwisu samej pompy? albo o innych stałych kosztach takiego urządzenia?

 2. Właśnie jestem na etapie projektowania domu nowoczesna stodoła i doktoryzuje sie odnośnie pomp ciepła i zastanawiam się jaka będzie najlepsza. Mieszkam w Zakopanem czyli w dość mroźnym kawałku Polski i zima temperatura spada do -25 a średnia to -18 C , może mnie poratujecie, zamierzam wrzucił fotowoltanikę, solara i zintegrowac to wszystko innego ogrzewania nie zakładam ( oprócz kominka ale to tylko forma dekoracji )odwiert pionowy jest dość drogi a pompa powietrza …. czy ona sobie poradzi dom o powierzchni 150 m i 5 osób w gospodarstwie. Proszę o porde. Dom na foto jest przykładowym projektem ale bedzie cos w ten deseń
  https://uploads.disquscdn.com/images/d53cc8b2dafa684bac43cf1f418ae9386c96dbdb4ad84de70ecd83a3e61b1e6c.jpg

  • projektstodola Reply

   Powietrzna pompa ciepła Mitsubishi Zubadan ( https://www.ecodan.pl/ )warunkach skrajnej zimy (-20) oczywiscie spada wtedy jej współczynnik COP czyli możliwosć ytowrzenia energii cieplnej z energii elektrycznej. Niestety na podstawie, takich danych nie możemy nic doradzić .Żeby sprawdzić należałoby mieć zapotrzebowanie budynku na energię (charakterystyke energetyczną) na tej podstawie dobrać pompę ciepła i sprawdzić jakie są prognozowane wyniki dla konkretyych rozwiązań. Bardziej szczegółowo można poczytać o pompach tutaj http://portpc.pl/ są nawet konkretne arkusze analziujace rentownosć rozwiązania. Analogicznie fotowoltaika tutaj najwazniejsze jest zapotrzebowanie, orównież wynikajace z charakterystyki, stąd wiem jaką musimy zaprojektować instalację (o jakiej mocy). Druga kwestia to usytuowanie paneli i wiążąca się z tym sprawność. W ten sposób można dobrać optymalny zestaw Pompa ciepła i fotowoltaika.
   Pozdrawiamy

 3. A moze jakieś zdjęcie ktlowni jak wyglada takie pomieszczenia z pompa ciepła…?

  • projektstodola Reply

   Spróbujemy zrobić, pomieszczenie jest bardzo małe i ciężko je uchwycić w kadrze:)

 4. Piotr Konieczny Reply

  Witam
  Planuję budowę domu w którym również jest pustka nad salonem. Rozważam również instalację pompy ciepła powietrze-woda oraz ogrzewanie podłogowe.
  Mój salon będzie trochę mniejszy (około 27 m2 pustki).
  Jak takie rozwiązanie sprawdza się w bardzo zimne dni w salonie bez sufitu?
  Było wam chłodno?
  Dogrzewaliście się kominkiem?
  Czy w salonie odczuwalny wpływ na ogrzewanie w takie dni ma rekuperacja?

  • projektstodola Reply

   Witamy
   W żadnym stopniu nie było zimno, utrzymywaliśmy stale temperaturę komfortu 21-22 st. Salon jest napewno pomieszczeniem które najszybciej się wychładza, jedno to pustka, drugie to duża ilość przeszkleń. Jednak ogrzewanie podłogowe ma to do siebie, że działa poprzez promieniowanie, nie konwekcje czyli ciepło utrzymuje się na dole, a efekt uciekania ciepłego powietrza do góry jest zniwelowany. Na etapie rozprowadzenia instalacji ogrzewania podłogowego ułożyliśmy odpowiednio gęsto pętle grzewcze, uwzględniając przyszły materiał wykończeniowy podłogi czyli deska warstwowa drewniana oraz zagęszczenie w strefie dużych okien.
   W zimne dni rekuperacja jest nieoceniona, wentylujemy pomieszczenia z odzyskiem ciepła, czyli straty są bardzo małe, a mamy w domu czyste świeże powietrze.

   Polecamy dwa wpisy o tych tematach :
   http://www.projektstodola.pl/2018/01/03/wentylacja-rekuperacja-czy-grawitacja/
   http://www.projektstodola.pl/2018/04/25/ogrzewanie-podlogowe-czy-grzejnikowe/

 5. Bartek Wróblewski Reply

  Rachunki rewelacja. Montuje Zubadana 11kw metraż 190 także zobaczymy czy też tak ładnie wyjdzie:)

  Dlaczego ocieplenie wełną a nie pianą?

  • projektstodola Reply

   Super, dawaj znać jak wyszło 🙂
   Odnośnie piany i wełny planujemy, taki wpis. Ogólnie jesteśmy trochę sceptycznie nastawieni do piany. Z uwagi na brak możliwości oddychania drewna, wyższy koszt (przy pokryciu między i pod krokwiami tak by było bez mostków.) Palność. Dlatego postawiliśmy na tradycje 🙂

 6. U nas – od końca lutego 2018 do końca lutego 2019 – 2083.95 pln. Ogrzewanie gazowe plus ciepła woda na gaz plus gptowanie (dużo gotowania) też na gaz. Powierzchnia parter 100 m2 plus poddasze cześciowo ogrzewane niezamieszkałe.

 7. Mariusz Cybula Reply

  Fajnie wyglądają tak niskie koszty. Wczoraj rozmawiałem z człowiekiem który również użytkuje pompę ciepła ME w okolicy Krakowa. Też jest bardzo zadowolony. Natomiast jego zużycie energii jest dużo większe.
  https://uploads.disquscdn.com/images/66caa2e767bc6fd6295f47231d2b4a51dfcc5ff3512bc572b3d2ce84506bcb98.jpg
  Dom ma ok. 200m2. Twierdzi, że porządnie ocieplony (20cm styropianu). Niestety szczegółowych parametrów do porównania nie jestem w stanie podać. W każdym razie zastanawia mnie skąd mogą wynikać aż tak duże różnice.
  Mam jeszcze jedno pytanie pośrednio związane z pompą ciepła: jak macie zrealizowaną regulacje temp w pomieszczeniach? Jeden pomiar temp w budynku+ 1 na zewnątrz i regulacja na pompie czy dodatkowo pomia temp w każdym pomieszczeniu + zawory na każdej pętli podłogówki?

  • projektstodola Reply

   Rzeczywiście jest to znaczna różnica, by to porównać dokładnie, najlepiej sprawdzić jakie budynek ma zapotrzebowanie na energię w charakterystyce, na to wpływ ma wiele elemntów takich jak usytuowanie, skomplikowanie bryły, mostki cieplne. Możnaby jeszcze sprawdzić ile energii idzie na Ciepłą wodę użytkową, a ile na ogrzewanie.
   Obecnie temperatura ma tylko dwa pomiary, w pompie i na zewnątrz. Większość czasu ustawialiśmy ogrzewanie poprzez krzywą grzewczą ( automatyczny dobór temperatury wewnątrz do temperatury zewnetrznej) +3 stopnie. Docelowo będziemy mieli regulator w każdym pomieszczeniu z zaworami na pętli, mamy wykonanae okablowanie, narazie jeszcze tego nie zamontowaliśmy regulatorów.

 8. Uprzedzałbym osoby które decydują o zakupie pompy na podstawie takich jednostkowych doświadczeń.
  Jednemu ciepło jest przy 21st a drugiemu przy 23,5. Ten prosty parametr logarytmicznie wpływa na zużycie energii.

  Fajnie gdyby stodoła podał kilka takich przykładów danych dziennych za kilka dni jak wymagana temperatura w salonie to 23/22/21.

  • Witamy na blogu,
   Wielokrotnie we wpisach podkreślamy, że podstawowym kryterium doboru i wyboru źródła ogrzewania jest charakterystyka energetyczna, w której zgromadzone są parametry dla budynku w danym usytuowaniu. Tylko na tej podstawie możemy miarodajnie porównać źródła ciepła i spradzić czy nam się to opłaca.
   Projekt Stodoła pokazuje rachunki dla tego naszego jednostkowego przypadku Stodoły, budynku w danej lokalizacji i danym okresie czasu. Na tej podstawie, możemy porównać „mniej więcej” z innym budynkiem o podobnym metraż i usytuowaniu. By być super dokładnym musielibyśmy wybudować identyczny budynek z innym źródłem ciepła i porównać. Za jakiś czas będzie to możliwe, gdy inne Stodoły M z piecem gazowym będą zamieszkane.

   Co do propozycji zimą rzeczywiście możemy podjąć się takiej obserwacji przy danej temperaturze w salonie, oczywiscie temperatura zewnętrzna powinna być w miarę podobna.

 9. Witam proszę o inforamcję zatem jaki jest koszt serwisowania pompy ciepła, rekuperatora, oraz paneli fotowoltaicznych.

  Bo kilka osób pytało już o to lecz nie było odpowiedzi.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.