W ostatnim wpisie Co wybrać klasyczne ławy czy płytę fundamentową? poruszyliśmy kwestię płyty i jej różnicy oraz przewagi nad rozwiązaniem klasycznych ław fundamentowych. Nie poruszaliśmy jednak jednego z najważniejszych aspektów, ważącego często na jej wyborze, a mianowicie ceny. Koszt budowy płyty fundamentowej jest złożony. Zawiera w sobie dużo elementów i materiałów. Zawsze podkreślamy, że koszt budowy jest też zmienny, zależny od wielu czynników- wahań cen, wielkości i lokalizacji inwestycji, a przede wszystkim wykonawcy.  Płyta fundamentowa jest rozwiązaniem lepszym, jednak droższym.

Ile więc naprawde kosztuje płyta fundamentowa i jaka jest różnica w cenie od rozwiązania „tradycyjnego”?


Koszt budowy fundamentów tych dwóch typów porównamy na przykładzie Projektu Stodoła M+ (projekt znajdziecie tutaj) dodatkowo wydłużonego o 1,5 m, który aktualnie jest w trakcie budowy.

Poniżej migawka filmowa z wykonania wieńca fundamentowego dla tej budowy.

Parametry budynku to:

 • powierzchnia zabudowy 220 m2. W tym 180 m2 dom mieszkalny, 60 m2 część garażowa.
 • Poziom posadowienia 1,05 m. Mur fundamentowy przy tradycyjnych fundamentach to 3 bloczki betonowe dodatkowo wzmocnione wieńcem fundamentowym.
 • Warunki gruntowe średnie: Glina pylasta, brak wody.

Ławy fundamentowe- koszt

płyta fundamentowa koszt
Fundamenty tradycyjne w powiększonym Projekcie Stodoła M+, ławy fundamentowe przygotowane do wylania chudziaka

Sumaryczny koszt wykonania fundamentów tradycyjnych wyniósł 68 590 zł, jest to koszt do stanu zero na gotowo wszystkich materiałów wraz z zasypaniem fundamentów oraz robocizny. Wkrótce opublikujemy całościową rozpiskę w naszej serii koszt budowy domu. Tak, byście mieli bardziej aktualne ceny wykonania fundamentów Projektu Stodoła.


Płyta fundamentowa- koszt

Koszt budowy płyty fundamentowej porównamy poprzez oferty trzech firm przygotowane na bazie tego samego projektu i warunków gruntowych. Są to firmy popularne, specjalizujące się w płytach fundamentowych. Oferty zestawiliśmy w tabelce, zasadniczo wszystkie firmy oferowały w cenie płyty :

 • Projekt zamienny wg swojej technologii
 • Dostarczenie materiałów na płytę fundamentową
 • Zagęszczenie podbudowy płyty
 • Wykonananie kanalizacji, instalacji wodnej, przepustów
 • Wykonanie drenażu oraz opaski przeciwwysadzinowej z izolacji XPS
 • Dostarczenie i wylanie betonu
 • Zatarcie na gładko

Cena nie zawierała:

 • Kosztu podbudowy piasku płukanego ok. 350 ton przy podbudowie 60 cm
 • Kosztu wynajęcia koparko- ładowarki
 • Kosztu obsługi geodezyjnej

 

Płyta fundamentowa. Oferty wykonania. Porównanie

Wykonawca A Wykonawca B Wykonawca C
Zbrojenie Stalowe ø8 Rozproszone i Stalowe ø12 pod ścianami Rozproszone i Stalowe ø12 pod ścianami
Beton C25 (B25) W8
Izolacja termiczna grubość i rodzaj 20cm EPS 200 lub XPS 300 10 lub 20 cm XPS 300 20 cm EPS 200 lub XPS 300
Koszt wykonania [zł] brutto 103 465 zł (z 20 cm EPS 200)

109 051 zł (z XPS 300)

81 930 zł (z 10 cm XPS 300)

93 206 zł (z 20 cm XPS 300)

115 077 zł (20 cm XPS, z ogrzewaniem )

76 042 zł ( z EPS 200 )

80 892 zł (z XPS 300 )

Ogrzewanie 70 zł/m2

 

Pod płytą fundamentową powinno stosować się XPS 300. Żaden z producentów nie zaleca stosowania styropianu EPS pod płytę fundamentową, ponieważ styropian EPS nie jest do zastosowań konstrukcyjnych. Dlatego też podajemy cenę, ale nie zakładamy zastosowania tego mateirału. Przy płycie fundamentowej zawsze jest możliwa alternatywa i redukacja kosztów przy zastosowaniu dylatacji termicznej pomiedzy garażem i budynkiem lub/i  zastosowania mniejszej grubości izolacji.

płyta fundamentowa cena
Wykonana izolacja termiczna XPS 300 płyty fundamentowej

Do każdej oferty należy doliczyć koszt koparko- ładowarki ok. 3 500 zł oraz koszt zasypki fundamentów ok. 7 800 zł.


Podsumowanie

Koszt ław fundamentowych wyniósł 68 590 zł czyli przyjmując powierzchnię zabudowy budynku 220 m2- średnio jest to 312 zł/m2.

Koszt wykonania płyty fundamentowej o izolacji XPS 20 cm, razem z podbudową z piasku i koparką, które nie były w wycenie to koszt 92 192 zł – 120 351  zł, czyli średnio 419 – 547 zł/m2 . Różnica w cenie przy najtańszym wykonawcy płyty to 23 602 zł.

Płyta fundamentowa cena
Przygotowanie zbrojenia obwodowego oraz wytyków pod słupy w płycie fundamentowej

Krąży wiele opinii, że płyta fundamentowa jest lepsza i tańsza z uwagi na szybsze wykonanie, ograniczone prace ziemne, co wg powyższego nie do końca jest prawdą. Jesteśmy zwolennikami nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań, ale też rozsądnego i świadomego budowania. Jeśli chcemy wybudować budynek energooszczędny, powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw, tak by podjąć najlepszą decyzję. Płyta fundamentowa jest niezbędna przy projektowaniu i budowie budynków pasywnych. Jeśli planujemy tego typu budynek, możemy poczytać o tych zagadnieniach szerzej na stronie Budownictwa Pasywnego.


Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii w tym temacie. Zbudowaliście płytę czy ławy? Jakie są Wasze spostrzeżenia? A może są jakieś inne wady lub zalety tych rozwiązań, o których nie wspomnieliśmy? Jeśli tak, to podzielcie się własnymi spostrzeżeniemi oraz kosztem budowy swojego elementu. Czekamy na Wasze komentarze.


słowa kluczowe: płyta fundamentowa; płyta fundamentowa cena; płyta fundamentowa koszt; koszt budowy domu; fundamenty koszt; fundamenty cena; ławy fundametnowe; co wybrać płyta czy ławy; płyta fundamentowa czy ławy; płyta fundamentowa czy warto;

Author

5 komentarzy

 1. Cześć, zastanawiam się jakby wyglądało porównanie kosztów całościowych tzn. porównanie tradycyjnych fundamentów wraz z instalacjami i ogrzewaniem do grzewczej płyty fundamentowej. Mam wyceny grzewczych płyt fundamentowych i są wyższe, ale w tej wycenie zawarte są praktycznie wszystkie instalacje. Czy gdybyśmy podliczyli wszystkie koszty związane z fundamentami i instalacjami nie wyszłoby podobnie cenowo?

 2. Witam, z czego wynika różnica w koszcie wykonania fundamentów tradycyjnych? Koszt prezentowany w tym artykule jest znacznie wyższy, niż ten, który zaprezentowaliście Państwo wcześniej. W części I dotyczącej kosztów budowy wyniósł 42039 zł.

 3. Pingback: Płyta fundamentowa czy ławy fundamentowe? | Projekt Stodoła

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.