Na etapie planowania fotowoltaiki, zastanawialiśmy się, ile realnie można z niej uzyskać, jaką moc dobrać do zapotrzebowania i metrażu domu? Szukaliśmy opracowań rzetelnych i kompleksowych, owszem były rachunki za prąd np. z lipca, sierpnia kiedy produkcja z paneli fotowoltaicznych jest największa, ale brakowało odniesienia dla całego roku, a szczególnie do tego, jak bilansuje się to w okresach kiedy słońca jest niewiele, a na dworze jest zimno.  Dlatego  bardzo potrzebny jest wpis, a nawet cała seria, który pokazuje jak fotowoltaika funkcjonuje w ujęciu czasowym i całościowym, nie tylko w tych najlepszych okresach. U nas na blogu fotowoltaika i opinie z pierwszej ręki.  Ile z niej zużywamy na bieżąco, ile oddajemy do sieci? Jak to się ma do prognozowanych zysków i po jakim czasie się zwraca? Czyli po prostu czy to się opłaca?

Instalacja Fotowoltaiczna o mocy 6 kW, 20 paneli PV

Instalację fotowoltaiczną zamontowaliśmy w listopadzie 2018, jak przebiegał montaż pisaliśmy we wpisie tutaj: Fotowoltaika. Montaż.

Na fotowoltaikę o mocy 6 kW udało nam się uzyskać dofinansowanie w wysokości 85%. O projekcie i parametrach instalacji oraz dofinansowaniu pisaliśmy we wpisie: Fotowoltaika – jak działa ile kosztuje i czy warto w nią inwestować?

Niestety długo trwały formalności i instalację fotowoltaiczną udało nam się uruchomić dopiero na koniec stycznia 2019 r.


Fotowoltaika. A jak to jest w praktyce?

Instalację użytkujemy już pełne  2 miesiące- luty i marzec. Zastosowane są u nas moduły fotowoltaiczne firmy Aleo, oraz falownik Fronius z dodatkowym licznikiem zużycia energii. Falownik i licznik na bieżąco monitoruje produkcję i zużycie, następnie możemy przeglądać wynik za pośrednictwem aplikacji SolarWeb. Do tej pory naprawdę słonecznych dni było niewiele. Dopiero parę ostatnich dni było z dużą ilością słońca, w sumie każdy kolejny dzień przynosi większą ilość wyprodukowanych kWh. Daje to świetną prognozę na przyszłość.

Instalacja powinna pokryć zapotrzebowanie budynku na prąd w 90 %

Jak to działa? Jak pisaliśmy już wcześniej, najkorzystniej dla nas użytkowników- prosumentów, jest na bieżąco zużywać energię, którą wyprodukujemy, ponieważ z każdej kWh, którą oddamy do sieci zakład energetyczny zwróci nam 0,8kWh , a 0,2 kWh zabierze jako opłata za magazynowanie i przesył.

W ujęciu dziennym produkcja i zużycie bieżące z fotowoltaiki wygląda tak:

1.04.2019 instalacja wyprodukowała 42,54 kWh, z czego zużyto bezpośrednio 7,11 kWh, a 35,43 kWh oddano do sieci. W okresie „bez słońca”, czyli przed 8:00 i po 19:00 pobrano z sieci 8,11 kWh. By ocenić nasz rzeczywisty dzienny zysk należy jeszcze uwzględnić współczynnik 0,8 przy energii oddanej do sieci. Czyli 35,43×0,8= 28,34 kWh odejmujemy od tego to co wykorzystaliśmy w okresie „bez słońca”, zostaje nam 20,23 kWh (przyjmując 0,58 zł za kWh tj. ok.12 zł) czystego zysku dziennie, który będziemy mogli odebrać w okresie wzmożonego poboru, np. zimą lub wykorzystać na inne media.

instalacja fotowoltaiczna nowoczesna stodoła fotowoltaika opinie
20 paneli fotowoltaicznych na Projekcie Stodoła jest usytuowane prawie idealnie na południe

Przyjrzyjmy się teraz jak fotowoltaika sprawdza się w ujęciu miesięcznym:

Luty 2019:

Marzec 2019:

Podsumowanie dwóch miesięcy znajduje się w tabeli poniżej:

A. Produkcja energii PV [kWh] B. Zużycie bezpośrednie [kWh] C. Oddanie energii do sieci A-B [kWh] D. Pobór energii z sieci [kWh] E.  Zużycie całkowite  B+D [kWh] F. Zużycie własne G. Bilans z uwzględnieniem współczynnika 0,8 C-D
luty 515,76 147,5 368,26 488,7 636,2 29% -194,092
marzec 556,52 186,69 369,83 398,77 585,45 34% -102,906

 


Fotowoltaika. Nasze opinie

Analizując te wyniki, należy pamiętać, że luty i marzec są jeszcze stosunkowo zimnymi miesiącami, co widać po większym zużyciu energii przez pompę ciepła i ze stosunkowo krótszymi i mniej słonecznymi dniami. Za te dwa miesiące musimy zapłacić 172 zł czyli po 86 zł/ miesiąc, zamiast 709 zł czyli 354 zł/ miesiąc bez fotowoltaiki. Różnica, przy dwóch miesiącach użytkowania, wynosi 537 zł na dwa miesiące.

Uwzględnimy jeszcze te dane i je zweryfikujemy po dłuższym okresie (po ok. pół roku), gdy będziemy mieć już także obliczenia i fakturę ze strony Taurona (bo póki co płacimy za energię wg prognoz wyliczonych właśnie na pół roku).

projekt stodoła fotowoltaika opnie; nowoczesna stodoła
Panele w wersji „full black” z ciemną ramką dodają nowoczesnego wyglądu bryle Stodoły, nie zakłócając przy tym koncepcji architektonicznej

Tak wyglądają obecnie zyski z montażu instalacji fotowoltaicznej. Uważamy, że to bardzo dobry wynik i bardzo dobrze rokuje na przyszłość. W poprzednich wpisach, gdzie opisywaliśmy projekt oraz prognozowany zysk w ujęciu rocznym wynosił on 6094 kWh. Wydaje nam się, że może być on jednak trochę większy, ale to się okaże, gdyż na pewno serię dotyczącą wpisów o instalacji fotowoltaicznej będziemy kontynuować.

Co sądzicie o tych wynikach? Jak sprawuje się instalacja u Was?


Ciąg dalszy zestawienia produkcji i zużycia prawie z całego roku znajdziecie we wpisie poniżej :

http://www.projektstodola.pl/2019/11/09/fotowoltaika-prawie-caly-rok/


Słowa kluczowe: fotowoltaika; wrocław; fotowoltaika opinie; panele fotowoltaiczne; solary; rachunki;  instalacja fotowoltaiczna; panele PV; PV; instalacja solarna; projekt stodoła; sunone; opinie; nowoczesny dom; energia ze Słońca; nowoczesna bryła typu stodoła; dotacja; fotowoltaika cena, fotowoltaika koszty, fotowoltaika dotacja; fotowoltaika jak działa; dofinansowanie fotowoltaika; fotowoltaika opłacalność; forum; fotowoltaika czy się opłaca 2019; blog budowa domu; eksploatacja domu energooszczędnego; fotowoltaika cena; fotowoltaika koszt; dom stodoła;

Author

20 komentarzy

 1. a co z energią, której nie zużyjecie? A no nic po prostu przepada na rzecz firmy Enea to jedna wielka ściema, panele fotowoltaiczne mam od 2016 i niestety nie jest tak wesoło. Rata miesięczna po dofinansowaniu (tu zapłaciłam podatek dochodowy) wynosi 230zł, pierwszy rachunek (licznik po kontrolach dodatkowe 100zł) do zapłaty 1250,00zł. A na chwile obecną nadprodukcja którą nie wykorzystacie przepada.

  • Adam Reply

   Energia która jest wyprodukowana, a nie wykorzystana przez nas, zostaje zwracana do sieci. Następnie w momencie kiedy, potrzebujemy energii 80% z tego co oddaliśmy do sieci zostaje nam zwracane. Do tego dochodząc różne opłaty stałe, ale przy dobrym zbilansowaniu mocy instalacji do zużycia, możemy wyjść praktycznie na 0 w skali roku. Jak działa obecna ustawa prosumencka pisaliśmy w poprzednich wpisach np. Fotowoltaika – jak działa ile kosztuje i czy warto w nią inwestować? I w najnowszym wpisie po pół roku użytkowania instalacjiPanele Fotowoltaiczne. Pół roku korzyści?.

   Rachunki ogromne, ale by stwierdzić czy coś jest nie tak, musiałaby Pani podać więcej danych, jakie jest zużycie energii , jaka jest moc instalacji, jak instalacja fotowoltaiczna jest usytuowana. Czy instalacja była zgłoszona i została zmieniona taryfa na prosumencką ?

  • Majster Klepka Reply

   A już myślałem, że tylko u mnie wychodzi w arkuszu kalkulacyjnym bzdura. U autora artykułu sytuację ratuje dotacja (85%), ale i tak ktoś musi w podatkach tą kasę wyłożyć. Przy instalacji 100% wkładu własnego wyszło mi ok. 21 lat na zwrot inwestycji.

  • projektstodola Reply

   Możesz rozwinąc swoją wypowiedź, pod jakim względem? Stopy zwrotyu inwestycji ?

 2. Użytkuje panele 5 dzień. Nie długo wiec wiele powiedzieć o efektywności nie mogę. Instalacja 7,2 KWp, 25 paneli rozmieszczonych w ten sposob ze 15 na połaci zachodniej, 10 na poludniowej. Jak dotychczas rekord w dziennej produkcji to 43 kWh. Z racji rozmieszczenia nakkorzysteniejsze godziny w tym miesiącu to 13-15.30 gdzie instalacja osiąga 80% wydajności. Tu mam pytanie – dlaczego nie udaje sie wycisnąć wiecej? Czy to jest max.

 3. Jan Bartoszewski Reply

  Z tego co pamiętam ze współpracy z firmą Solsum to swoje instalacje robią z nowoczesnych komponentów i pracują w całym kraju.

 4. Krzysztof Kossowski Reply

  Zainstalowałem panele o mocy 8.55KWp we wrześniu 2018, a od 15.09 mam zainstalowany licznik. Panele zainstalowała firma PV Instalator. Do 31.12 wyprodukowały 1460KWh. No i dostałem pierwszą fakturę z PGE w lutym. I szok. Ilość energii zużytej taka sama jakby nie było paneli. W efekcie w ciągu 6 miesięcy zostałem oszukany na 1000kWh. Na szczęście w liczniku walnął moduł GSM i go wymienili. Teraz jest OK, ale zareklamowałem wskazania licznika, wielomiesięczna korespondencja skończyła się propozycją badania laboratoryjnego licznika. Dzisiaj pofatygowałem się w końcu do ZE i otrzymałem odpowiedź, że producent (APATOR) zbadał licznik i jest OK. NO więc drodzy użytkownicy fotowoltaiki kontrolujcie liczniki.
  Moja instalacja w ciągu 9 miesięcy (w tym zima) wyprodukowała 5700KWh.

 5. Z niecierpliwością czekam na dalsze wpisy w temacie funkcjonowania Waszej instalacji.

 6. Nikt nie pisze o kosztach eksploatacji, kosztach ewentualnych napraw (awaria mechaniczna, elektryczna), serwisie, remont dachu z panelami, zalegający śnieg zasłaniający dopływ światła (zero prądu) … A takie właśnie szczegóły pokazują całkowy realny koszt inwestycji w ciągu szacowanego czasu zwrotu inwestycji.
  Dziś dopłata (dofinansowanie) od rządu to max 5000 złotych na całość, niezależnie od mocy instalacji.
  A gdzie te 85%? Poproszę o szczegóły.

 7. Wszystko co tu piszą to są bzdury mam instalacje fotofoltaiczna 14×305 W .Uruchomiona w 4 kwartale ub roku wszystko w kredycie do dnia dzisiejszego mam do odbioru 223 zł z I półrocza a kredyt na 8 lat rata 370 zł.
  Kto śmie powiedziec czy tomsie opłaca ?
  piszcie na meila krzysztof2625@wp.pl

  • Adam Reply

   Panie Krzysztofie,
   Chcemy by nasze wpisy były użyteczne i pomagały w podjęciu decyzji, dlatego transparentność (kosztów instalacji, rachunków, zużycia) jest dla nas bardzo istotna. W Projekcie Stodoła w innych wpisach opublikowaliśmy jakiego budynku to dotyczy, w jakim standardzie i jak jest on usytuowany. Wszystkie te aspekty są istotne z punktu widzenia zwrotu inwestycji i opłacalności. Publikujemy wszystkie odczyty wprost z dodatkowego licznika energii zamontowanego tylko na potrzeby instalacji fotowoltaicznej. Dlatego, przy stwierdzeniu, że ” Wszystko co tu pisza to bzdury” prosiłbym o szerszą argumentację, na jakiej podstawie, skoro to realne dane?
   Tak samo zresztą jak do opisu Pana inwestycji oraz jej opłacalności, prosze o przesłanie informacji chętnie zapoznamy się z tematem.
   Pozdrawiam

 8. Jak dostać 85% dofinansowania? Reszta szczegółów jest nieistotna. Napiszcie jak się to robi?

 9. Dzisiaj mija rok jak uruchomiłem instalację fotowoltaiczną o mocy 8,55KWp. Przy bardzo korzystnym nasłonecznieniu instalacja wyprodukowała 9200 KWh z czego wysłałem do sieci 6120KWh.

 10. Ja rowniez prosze o informacje jak uzyskac 85% dofinansowania. Dziwne ze nikt sie w tym temacie nie wypowiada 🙁

  • Adam Reply

   Cześć,
   poruszyliśmy temat jak nam się udało uzyskać tak wysokie dofinansowanie we wpisie Fotowoltaika czy warto, pytanie też przewijało w komentarzach. Dofinansowanie które udało nam się dosać to :„Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska” realizowany jest w ramach RPO WD 2014-2020.” tu jest cała strona dotycząca temu programowi. Planujemy osobny wpis dedykowany zagadnieniu dofinansowania, na nowy rok jak może pojawią się jakieś nowe programy. Niestety nie ma sprawdzonej metody, trzeba po prostu obserwować, strony dotyczące fotowoltaiki, a w szczególności Gminy/miasta z którego się pochodzi, można też skontaktować się z firmą montującą panele w danym regionie , napewno będą zorientowani w temacie. Programy dofnansujące mogą być z różnych źródeł i środków te o najwyższym % dofiannsowania są bardziej lokalne.
   Powodzenia

 11. PiotrekCzekaj Reply

  Ceny instalacji PV są już trochę niższe niż wcześniej. To jest jednorazowy wydatek, a oszczędność na lata. Na naszym domu PV Projekt zamontowało 5kw paneli już jakiś rok temu i to była najlepsza decyzja

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.