Panele fotowoltaiczne użytkujemy od stycznia 2019 czyli ponad pół roku. Na tę inwestycję udało nam się uzyskać dotację. W poprzednim wpisie przedstawialiśmy już nasze obserwacje po 2 miesiącach od zamontowania paneli. Obecnie lato w pełni, ale pogoda jest zmienna- od afrykańskich upałów do nagłych, sporych ochłodzeń i zachmurzeń.

Jak przy takiej pogodzie radzą sobie panele fotowoltaiczne? Jaki jest stopień uzysku w Projekcie Stodoła i jaki jest bilans ogólny… czyli dalej będziemy odpowiadać po prostu na pytanie: Czy to się opłaca…?


Pół roku z fotowoltaiką

Słowem wstępu gdyby ktoś  jeszcze nie był zorientowany- Projekt Stodoła M to budynek o powierzchni 146 m2 i powierzchni garażu 32 m2, zamieszkiwany  jest przez 4 osoby, położony jest pod Wrocławiem, jest energooszczędny, ogrzewany powietrzną pompą ciepła Mitsubishi Zubadan o mocy 8kW (czemu wybraliśmy powietrzną pompę ciepła?), posiada instalację fotowoltaiczną o mocy 6 kW.

Projekt Stodoła pompa ciepła
Projekt Stodoła M elwacja wschodnia z widoczną jednostką zewnętrzną powietrznej pompy ciepła

Parametry budynku podawaliśmy już wielokrotnie i możecie jest sprawdzić w poprzednich wpisach np. tutaj: Powietrzna Pompa Ciepła. Rok ogrzewania gdzie znajdziecie również roczne zużycie energii do ogrzewnia domu.

Projekt Stodoła M elewacja frontowa nocą

Montując panele fotowoltaiczne lub najlepiej jeszcze na etapie projektu powinno się zwrócić uwagę na kilka aspektów tak, by zmaksymalizować zyski energetyczne. Fotowoltaika jest opłacalna z punktu widzenia inwestycji do zwrotu, pod kilkoma warunkami. Pisaliśmy o tym na co zwrócić uwagę myśląc o fotowoltaice we wpisie: Fotowoltaika,a projekt domu.

panele fotowoltaiczne black
20 paneli na dachu budynku od strony południowej w wersj full black

Poniżej publikujemy najistotniejsze informacje na dzień dzisiejszy zebrane z naszego Falownika Fronius Symo 6.0 z zamontowanym dodatkowym licznikiem Fronius Smart Meter.

Produkcja z Paneli fotowoltaicznych z podziałem na miesiące
fotowoltaika zyski
Produkcja z instalacji fotowoltaicznej 6 kW przez niecałe pół roku 2019

Całościowe zużycie prądu z podziałem na miesiące
panele fotowoltaiczne
Zużycie prądu w Projekcie Stodoła M, pierwsze pół roku 2019

 


Podsumowanie panele fotowoltaiczne

Należy zwrócić uwagę, że instalacja została włączona pod koniec miesiąca stycznia, więc zyski z tego miesiąca są praktycznie zerowe, ale pomijamy to zakładając, że w tym okresie i tak byłyby one niskie. Dodatkowo lipiec jeszcze się nie skończył stąd stosunkowo mały zysk w tym miesiącu.

Panele fotowoltaiczne w omawianym okresie, czyli od 01.01.2019 do 23.07.2019 wyprodukowały łącznie 4387,60 kWh, z czego 3317,5 kWh oddały do sieci, a 1070 kWh zużyto bezpośrednio.

Patrząc z kolei na zużycie dla całego budynku wyniosło ono 3650,9 kWh w tym 2580,8 musieliśmy pobrać bezpośrednio z sieci. Analizując to całościowo i uwzględniając, że 80% energii oddanej do sieci możemy wykorzystać na własne cele czyli 3317,5×0,8= 2654 kWh co w zestawieniu do energii pobranej z sieci czyli 2580,8 kWh w tym okresie daje nam pokrycie w 103%.

Nas jak najbardziej przekonują te wyliczenia, ale przede wszystkim rachunki. Ostatni rachunek za prąd jaki dostaliśmy- za cały kwartał to 26 zł!

panele fotowoltaiczne
W Projekcie Stodoła M panele fotowoltaiczne trworzą jeden ciąg, planujemy zamontowanie jeszcze 3 paneli wypełniajacych przestrzeń przy oknie połaciowym

Jeżeli założymy, że druga część roku będzie podobna to panele fotowoltaiczne powinny pokryć nasze zapotrzebowanie w ponad 100%. Biorąc pod uwagę, że w naszym przypadku instalacja w 85% była sfinansowana z dotacji inwestycja zarabia od samego początku. Przy założeniu wykonania inwestycji z środków własnych i bazując na powyższych wyliczeniach, analogiczna instalacja zwróci się po ok. 7 latach, przy obecnych cenach energii, a jak wiemy wkrótce planowane są duże podwyżki.


Nawet w pochmurny dzień instalacja PV produkuje energię

My po tym okresie użytkowania wyrobiliśmy sobie już zdanie na temat fotowoltaiki i planujemy rozbudowę naszej instalacji o kolejne 3 panele. Dlaczego skoro w tej chwili ta instalacja, którą mamy pokrywa nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną? A mianowicie dlatego, że to dopiero pół roku obserwacji, sezon zimowy może być bardziej srogi lub lato chłodniejsze. Dadatkowo myśląc przyszłościowo, być może niebawem auta elektryczne zawitają i w naszym domu i będziemy je ładować we własnym garażu? Kto wie? Myślę, że warto rozważać te opcję.

A co Wy sądzicie o panelach fotowoltaicznych? Czy te wyniki Was przekonują? Wiele osób pyta również o fotowoltaikę w połączeniu z pompą ciepła. Czy musi to być nierozerwalny związek? Myślę, że bedzie to temat kolejnego wpisu. Jeśli macie inne pytania lub ciekawe spostrzeżenia w tym temacie zachęcamy do komentowania.


Fotowoltaika pojawiła się również we wpisach:


Słowa kluczowe: fotowoltaika; wrocław; fotowoltaika opinie; panele fotowoltaiczne; solary; rachunki;  instalacja fotowoltaiczna; panele PV; PV; instalacja solarna; projekt stodoła; sunone; opinie; nowoczesny dom; energia ze Słońca; stodoła; dom stodoła; nowoczesna bryła typu stodoła  dotacja; fotowoltaika cena, fotowoltaika koszty, fotowoltaika dotacja; fotowoltaika jak działa; dofinansowanie fotowoltaika; fotowoltaika opłacalność; forum; fotowoltaika czy się opłaca 2019; blog budowa domu; eksploatacja domu energooszczędnego; fotowoltaika cena; fotowoltaika koszt;

Author

7 komentarzy

 1. „instalacja w 85% była sfinansowana z dotacji”
  Z jakich dotacji Państwo skorzystaliście, że aż taka duży procent kwoty został dofinansowany?

  • Adam Reply

   Była to dotacja „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej” pv-projekt . Link do wglądu, program był dla 14 gmin partnerskich na dolnym śląsku, aczkolwiek to już historia ,ponieważ program już się zakończył.

 2. Świetny program! Mam nadzieję, że go ponowią, ponieważ wasze rachunki również do mnie przemawiają 😉 Pozdrawiam i dzięki za link do projektu

 3. Pingback: Fotowoltaika opinie. Czy to się opłaca? | Projekt Stodoła

 4. Nie spodziewałem się, że w naszym klimacie panele są w stanie wygenerować nadwyżkę! Szkoda, że wszelkie proekologiczne instalacje tyle kosztują na starcie i bez dotacji nie miały by sensu ekonomicznego ze względu na zbyt długi czas zwrotu…

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.