Na etapie planowania fotowoltaiki, zastanawialiśmy się, ile realnie można z niej uzyskać, jaką moc dobrać do zapotrzebowania i metrażu domu? Szukaliśmy opracowań rzetelnych i kompleksowych, owszem były rachunki za prąd np. z lipca, sierpnia kiedy produkcja z paneli fotowoltaicznych jest największa, ale brakowało odniesienia dla całego roku, a szczególnie do tego, jak bilansuje się to w okresach kiedy słońca jest niewiele, a na dworze jest zimno.  Dlatego  bardzo potrzebny jest wpis, a nawet cała seria, który pokazuje jak fotowoltaika funkcjonuje w ujęciu czasowym i całościowym, nie tylko w tych najlepszych okresach. U nas na blogu fotowoltaika i opinie z pierwszej ręki.  Ile z niej zużywamy na bieżąco, ile oddajemy do sieci? Jak to się ma do prognozowanych zysków i po jakim czasie się zwraca? Czyli po prostu czy to się opłaca?

Instalacja Fotowoltaiczna o mocy 6 kW, 20 paneli PV

Instalację fotowoltaiczną zamontowaliśmy w listopadzie 2018, jak przebiegał montaż pisaliśmy we wpisie tutaj: Fotowoltaika. Montaż.

Na fotowoltaikę o mocy 6 kW udało nam się uzyskać dofinansowanie w wysokości 85%. O projekcie i parametrach instalacji oraz dofinansowaniu pisaliśmy we wpisie: Fotowoltaika – jak działa ile kosztuje i czy warto w nią inwestować?

Niestety długo trwały formalności i instalację fotowoltaiczną udało nam się uruchomić dopiero na koniec stycznia 2019 r.


Fotowoltaika. A jak to jest w praktyce?

Instalację użytkujemy już pełne  2 miesiące- luty i marzec. Zastosowane są u nas moduły fotowoltaiczne firmy Aleo, oraz falownik Fronius z dodatkowym licznikiem zużycia energii. Falownik i licznik na bieżąco monitoruje produkcję i zużycie, następnie możemy przeglądać wynik za pośrednictwem aplikacji SolarWeb. Do tej pory naprawdę słonecznych dni było niewiele. Dopiero parę ostatnich dni było z dużą ilością słońca, w sumie każdy kolejny dzień przynosi większą ilość wyprodukowanych kWh. Daje to świetną prognozę na przyszłość.

Instalacja powinna pokryć zapotrzebowanie budynku na prąd w 90 %


Jak to działa? Jak pisaliśmy już wcześniej, najkorzystniej dla nas użytkowników- prosumentów, jest na bieżąco zużywać energię, którą wyprodukujemy, ponieważ z każdej kWh, którą oddamy do sieci zakład energetyczny zwróci nam 0,8kWh , a 0,2 kWh zabierze jako opłata za magazynowanie i przesył.

W ujęciu dziennym produkcja i zużycie bieżące z fotowoltaiki wygląda tak:

1.04.2019 instalacja wyprodukowała 42,54 kWh, z czego zużyto bezpośrednio 7,11 kWh, a 35,43 kWh oddano do sieci. W okresie „bez słońca”, czyli przed 8:00 i po 19:00 pobrano z sieci 8,11 kWh. By ocenić nasz rzeczywisty dzienny zysk należy jeszcze uwzględnić współczynnik 0,8 przy energii oddanej do sieci. Czyli 35,43×0,8= 28,34 kWh odejmujemy od tego to co wykorzystaliśmy w okresie „bez słońca”, zostaje nam 20,23 kWh (przyjmując 0,58 zł za kWh tj. ok.12 zł) czystego zysku dziennie, który będziemy mogli odebrać w okresie wzmożonego poboru, np. zimą lub wykorzystać na inne media.

instalacja fotowoltaiczna nowoczesna stodoła fotowoltaika opinie

20 paneli fotowoltaicznych na Projekcie Stodoła jest usytuowane prawie idealnie na południe


Przyjrzyjmy się teraz jak fotowoltaika sprawdza się w ujęciu miesięcznym:

Luty 2019:

Marzec 2019:

Podsumowanie dwóch miesięcy znajduje się w tabeli poniżej:

A. Produkcja energii PV [kWh] B. Zużycie bezpośrednie [kWh] C. Oddanie energii do sieci A-B [kWh] D. Pobór energii z sieci [kWh] E.  Zużycie całkowite  B+D [kWh] F. Zużycie własne G. Bilans z uwzględnieniem współczynnika 0,8 C-D
luty 515,76 147,5 368,26 488,7 636,2 29% -194,092
marzec 556,52 186,69 369,83 398,77 585,45 34% -102,906

Fotowoltaika. Nasze opinie

Analizując te wyniki, należy pamiętać, że luty i marzec są jeszcze stosunkowo zimnymi miesiącami, co widać po większym zużyciu energii przez pompę ciepła i ze stosunkowo krótszymi i mniej słonecznymi dniami. Za te dwa miesiące musimy zapłacić 172 zł czyli po 86 zł/ miesiąc, zamiast 709 zł czyli 354 zł/ miesiąc bez fotowoltaiki. Różnica, przy dwóch miesiącach użytkowania, wynosi 537 zł na dwa miesiące.

Uwzględnimy jeszcze te dane i je zweryfikujemy po dłuższym okresie (po ok. pół roku), gdy będziemy mieć już także obliczenia i fakturę ze strony Taurona (bo póki co płacimy za energię wg prognoz wyliczonych właśnie na pół roku).

projekt stodoła fotowoltaika opnie; nowoczesna stodoła

Panele w wersji „full black” z ciemną ramką dodają nowoczesnego wyglądu bryle Stodoły, nie zakłócając przy tym koncepcji architektonicznej

Tak wyglądają obecnie zyski z montażu instalacji fotowoltaicznej. Uważamy, że to bardzo dobry wynik i bardzo dobrze rokuje na przyszłość. W poprzednich wpisach, gdzie opisywaliśmy projekt oraz prognozowany zysk w ujęciu rocznym wynosił on 6094 kWh. Wydaje nam się, że może być on jednak trochę większy, ale to się okaże, gdyż na pewno serię dotyczącą wpisów o instalacji fotowoltaicznej będziemy kontynuować.

Co sądzicie o tych wynikach? Jak sprawuje się instalacja u Was?


Ciąg dalszy zestawienia produkcji i zużycia prawie z całego roku znajdziecie we wpisie poniżej :

https://www.projektstodola.pl/2019/11/09/fotowoltaika-prawie-caly-rok/


Słowa kluczowe: fotowoltaika; wrocław; fotowoltaika opinie; panele fotowoltaiczne; solary; rachunki;  instalacja fotowoltaiczna; panele PV; PV; instalacja solarna; projekt stodoła; sunone; opinie; nowoczesny dom; energia ze Słońca; nowoczesna bryła typu stodoła; dotacja; fotowoltaika cena, fotowoltaika koszty, fotowoltaika dotacja; fotowoltaika jak działa; dofinansowanie fotowoltaika; fotowoltaika opłacalność; forum; fotowoltaika czy się opłaca 2019; blog budowa domu; eksploatacja domu energooszczędnego; fotowoltaika cena; fotowoltaika koszt; dom stodoła;

Pozostańmy w kontakcie

Jeśli nie chcesz przegapić żadnego wpisu. Zapisz się do naszego newslettera, przesyłamy tylko konkrety i aktualne promocje.

Przy zapisie otrzymasz prezent darmowego e-book’a

Klucz do domu No.1 czyli 7 elementów, na które warto zwrócić uwagę projektując dom lub wybierając projekt typowy

Co słychać w Stodole